Hlavní obsah

V Brně přibyly tři kameny zmizelých pro židovské oběti

Foto: Seznam Zprávy

.

Starší šedovlasý muž židovského původu Pavel Drexler běžel po ulici v Brně, kde mu lidé dávali rány pěstí a kopali ho, dokud nepadl na zem a nezemřel.

Článek

Události ze srpna roku 1939 a první brněnskou židovskou oběť fašismu si v neděli připomněli v Brně položením takzvaných kamenů zmizelých. „Kromě Drexlera má svůj kámen i nejmladší oběť z Brna Felix Schlesinger a nejstarší oběť Rosa Wacklerová,“ řekl iniciátor pokládání kamenů Michal Doležel.

Drexler zemřel po útoku na kavárnu Esplanade v Rooseveltově ulici. Podle Doležela útoku brněnských fašistů přihlížel tehdejší redaktor Lidových novin Bedřich Golombek, který na ni později zavzpomínal slovy: „V té chvíli vyběhl z kavárny starší šedovlasý Žid. Měl růžovou košili, byl bez kabátu… Když vyběhl, propukl špalír v jásot a ti lidé, na pohled zcela slušní, zcela civilizovaní, se kterými byste za normálních dob byli bez ostychu mluvili, se rozpřahovali a dávali tomu starému muži celou silou pěstmi nebo dlaněmi mohutné zátylce nebo ho kopali. Běžel tou ulicí a ze všech stran se sypaly na něho rány. Nehlesl, ale najednou se svalil. Nevydal hlásky a byl mrtvý!“

Kámen s Drexlerovým jménem přibyl v Botanické ulici. „Byl zavražděn českými fašisty ještě dříve, než začali nacisté v Protektorátu uskutečňovat řízený holokaust,“ řekl Doležel.

Další dva kameny v Bratislavské a Mlýnské ulici patří nejmladší a nejstarší brněnské oběti. Zhruba roční Felix Schlesinger se narodil židovským rodičům v Brně. „Po narození putoval on i jeho rodiče do transportu smrti do Terezína, kde zemřel,“ uvedl Doležel. Wacklerová zemřela v Terezíně ve věku 95 let. „První, nejmladší i nejstarší obětí holokaustu chci ukázat, jak se nacistická ideologie neštítila vůbec ničeho při uplatňování protižidovských tendencí. Větší důkaz než vražda téměř stoleté osoby a ani ne ročního dítěte ani nemůže být,“ uvedl Doležel.

Kameny zmizelých zvané Stolpersteine jsou na několika místech v Brně. Mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí informace o oběti. K přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu obětem holokaustu. V Brně je jich přes 150. Většina je věnovaných židovským obětem.

Doporučované