Článek
Když podnikatel Břetislav Michlovský v roce 1997 zjistil, že mu po návratu z dovolené chybí na účtu 62 milionů, myslel si, že se všechno rychle vysvětlí.
Nevysvětlilo - tedy alespoň ne tak, aby byl Michlovský spokojený. Zatímco odpočíval v zahraničí, někdo zašel do pobočky ČSOB ve Zlíně, ukázal tam zfalšovanou plnou moc a 62 milionů převedl z Michlovského konta na to svoje. Pak peníze vybral v hotovosti.
Začal tím dvacetiletý spor, který není dodnes dořešený: Michlovský chce po bance odškodnění za to, že vydala peníze podvodníkům. A že tím přispěla ke krachu jeho velmi dobře rozjeté firmy na pokládku telekomunikačních kabelů. Svého času měla roční tržby přes 600 milionů korun.
„Za padělaný podpis neručíme"
V roce 2001 se Michlovskému podařilo na bance vysoudit zpět ukradených 62 milionů - plus úroky. ČSOB do té doby tvrdila, že nenese za vysátí účtu odpovědnost.
„Dle obchodních podmínek, které jsou nedílnou součástí smlouvy o běžném účtu, banka neručí za pravost podpisu a neodpovídá za škody, které vzniknou v důsledku napodobení nebo padělání podpisu na příkazu (k převodu peněz)," argumentovali právníci banky před soudem.
Michlovský naopak upozorňoval, že šlo tehdy o mimořádně podezřelou operaci a pracovníky banky to mělo varovat.
Za prvé proto, že peníze převáděl prostředník, zatímco podnikatel Michlovský do té doby vše vyřizoval osobně. A pak také nikdy v minulosti nepřeváděl jinam celý zůstatek účtu - ve výši desítek milionů.
Případ, jaký tady ještě nebyl
Poté se rozjelo druhé kolo zdlouhavých sporů: Jestli ČSOB má Břetislava Michlovského odškodnit. Jeho firma se totiž ocitla bez peněz, neměla na výplaty a přišla o zakázky. Postupně zanikla.
Soudy nejprve přiznaly Michlovskému odškodnění, ale jen do roku 2001. Tedy do chvíle, než mu banka vrátila oněch 62 milionů. Jenže Michlovský tvrdí, že to nestačí - firma mu mohla přinášet zisky třeba dalších dvacet let.
Nejvyšší soud v roce 2013 skutečně řekl, že má Michlovský nárok na odškodnění za pozdější období. Za kolik let a jakou sumu má dostat, to už musí Vrchní soud v Praze určit sám. Jde přitom o jedinečný spor, jaký české soudy ještě nerozhodovaly.
„Judikaturou to vyřešené není. Proto také to rozhodování soudů není jednoduché a probíhá již dlouhou dobu," vysvětluje Michlovského advokát František Honsa.
Na konečný rozsudek se zatím čeká. ČSOB Michlovského nároky nadále neuznává. „Žádný ze současných nároků protistrany nepovažujeme za oprávněný, ale s ohledem na to, že soudní spor zatím nebyl doposud uzavřen, se k němu nebudeme v současné době vyjadřovat," říká mluvčí banky Pavla Hávová.
Mimochodem, pachatele podvodu v bance našla tehdy policie rychle. Už v následujícím roce dostal 10 let vězení jistý Miloslav Holčapek. Byl to on, kdo peníze převedl a vybral. Nikdy se už ale nenašly.