Článek
Jenže zatím neuspěla, naposledy její dovolání odmítl Nejvyšší soud.
Jde o případ z éry, kdy byl zakladatel Agrofertu Andrej Babiš ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky.
Tehdy v roce 2016 začala řešit Lovochemie spor, kdy jí společnost ČKD Praha DIZ přislíbila dodat náhradní díly pro provoz uhelného fluidního kotle. ČKD Praha DIZ však skončila v konkurzu a z dodávky sešlo.
Specializovaný finanční úřad spadající pod Ministerstvo financí poté vyzval Lovochemii, ať na jeho účet pošle více než 3,8 milionu korun. Šlo o částku, kterou Lovochemie měla za náhradní díly zaplatit.
Lovochemie peníze poslala, ale když se později od ČKD dozvěděla, že jí žádné náhradní díly už nedodá, chtěla peníze od Specializovaného finančního úřadu zpět.
„Výzvu k platbě jsme nejprve akceptovali a požadovanou částku uhradili, později jsme ale došli k právnímu názoru, že tento požadavek byl ze strany Finanční správy neoprávněný, protože jsme nikdy neobdrželi plnění související s touto fakturou, která byla vystavena v rozporu s kupní smlouvou, a zaplacenou částkou,“ popsal mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
V žalobě pak právní zástupce Lovochemie konkrétně uvedl, že zmíněnou částku 3,8 milionu státu zaplatila firma omylem. Firma poslala Specializovanému finančnímu úřadu dva dopisy, v nichž napsala, že chce peníze zpět. Ale neuspěla.
„Specializovaný finanční úřad je přesvědčen, že v dané věci postupoval správně, ačkoli daňový subjekt je jiného názoru,“ uvedla mluvčí Ludmila Klimešová.
Lovochemie tak podala žalobu na Ministerstvo financí. Tvrdí, že jí stát - konkrétně Specializovaný finanční úřad - způsobil škodu. Žalobu podala firma 31. října 2017. Šest dní poté se Andrej Babiš stal poprvé premiérem.
„Jsme přesvědčeni, že právo je na naší straně a že u soudu uspějeme,“ doplnil Hanzelka.
Jenže tři soudy už řekly, že Lovochemie nepostupovala správně, když žalovala stát za to, že jí způsobil škodu.
Podle pražského Městského soudu přitom není jisté, zda tvrzená škoda vůbec vznikne. A proto byla podle něj žaloba podána předčasně.
„Vzhledem k tomu, že tvrzená škoda neexistuje ani v době rozhodování odvolacího soudu o uplatněném nároku, byl nárok uplatněn předčasně, což nutně vede k zamítnutí žaloby takzvaně ‚pro tentokrát‘, aniž by bylo třeba zabývat se splněním dalších předpokladů odpovědnosti státu za škodu,“ vysvětlil pražský soudce Tomáš Vejnar.
Dovolání firmy letos v březnu odmítl také Nejvyšší soud. Firma z Agrofertu ale chce dál svoje peníze. A tak případ ještě nekončí.
Lovochemie kvůli této kauze podala správní žalobu a tu bude projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem. „Zatím o ní nebylo rozhodnuto,“ dodal mluvčí ústeckého krajského soudu Jiří Barč.