Článek
Zpravodajské agentury a média s odvoláním na předběžné informace od místních zdrojů nejdříve informovaly, že šlo o dopravní letadlo společnosti Ariana Afghan Airlines s více než 80 lidmi na palubě. Šéf státní letecké společnosti ale podle Sky News později popřel, že šlo o letadlo Ariana Afghan Airlines.
„Naše letadlo, které se vydalo na cestu, už přistálo v cílové destinaci a nehavarovalo,“ řekl zástupce aerolinek podle BBC. „Stroj, který havaroval, tudíž nepatří společnosti Ariana Afghan Airlines.“
Zřícení letadla potvrdil médiím mluvčí provincie. Po nárazu do země podle něj začalo hořet. Mluvčí dodal, že není známo, zda šlo o vojenské, nebo dopravní letadlo. Sám guvernér Aref Noori později uvedl, že „šlo o boeing“.
#BREAKING Video of plane crash in Afghanistan’s Ghanzi province which was first reported to be an Ariana Airlines plane shows a United States Air force logo on the wreckage indicating it may be American. pic.twitter.com/KyVt2mLp7L
— Breaking News (@NewsAlertUK_) January 27, 2020
Později se k „sestřelu letounu s americkými vojáky“ přihlásilo radikální hnutí Tálibán, které má nad oblastí, kde letadlo spadlo, kontrolu. Na sociální sítě se dostalo video, kde je údajně vidět vrak letadla se znakem amerického letectva.
Podle americké televize CBS zdroj z americké armády potvrdil pravost informace, že šlo o vojenské letadlo USA. Konkrétně o komunikační letoun typu Air Force E-11.