Článek
Březen a duben přinesl zemědělcům na pomezí jižních Čech a Moravy enormně nízké srážky. Napršela jen zhruba třetina toho, co za stejné období loni.
„Začala nám docházet nejen voda na poli, ale i ve studních. Pro dobytek jsme museli vodu dovážet,“ říká předseda Zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.
Podle něj je už teď jasné, že kvůli suchu bude například letošní úroda obilí o třicet procent slabší než loni.
„Odnože obilí jsou málo vyvinuté a budou odumírat,“ vysvětluje agronom družstva na Jindřichohradecku Josef Fedra s rostlinkou v ruce.
Zemědělci v Budíškovicích nevědí, jak by se suchem mohli bojovat.
„Nemáme jak. Bez zavlažování s tím asi nehneme, a to tady nepřipadá v úvahu. Musíme počítat s tím, že se počasí v nějakém cyklu zase vrátí a bude zase pršet,“ dodává Koutný.
Video: Sucho v Česku za posledních pět let
Za sucho, které se začíná projevovat na více místech republiky, mohou podle odborníků nezvykle vysoké teploty v dubnu, spíše teplá zima s nedostatkem sněhu a k tomu loňské sucho.
Bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka agentuře ČTK řekl, že v řekách a v potocích je nyní tolik vody jako ve vrcholném létě a mělčí studny se ocitají bez vody.
První známky ohrožení zemědělských porostů tak nehlásí jenom z Budíškovic, ale také z dalších družstev a varování dávají rovněž data z družic.
Předpověď srážek do 10. května je přitom špatná, pršet prakticky nemá. Prognóza se však může ještě změnit.