Článek
Ve čtvrtek i ve středu policie informovala o dvou incidentech – ke středečnímu útoku nožem došlo v luxusní čtvrti Highgate na severu britské metropole. O den později tekla krev naopak na východě Londýna, v Poplaru. Na Twitteru se objevila i fotografie zbraně, kterou použil neznámý útočník v Highgate.
#Haringey
— London 999 Feed (@999London) February 5, 2020
1/3: BREAKING: A 16 year old boy has been rushed to hospital after suffering several stab wounds in #Highgate, north-London.
Met Police say they were called shortly after 4.00pm to Broadlands Close, N6.
The condition of the teenager is not yet known.
More below. pic.twitter.com/sE7ABNoBOo
Podle statistik, které zveřejnila londýnská metropolitní policie, se počet registrovaných útoků nožem ve městě stále zvyšuje. V roce 2019 jich bylo zhruba patnáct a půl tisíce, zatímco o rok dříve skoro o devět set méně.
Útoky nožem v Londýně zahýbaly i s počtem vražd. Minulý rok v metropoli došlo ke 149 z nich, což je nejvíce za posledních jedenáct let. Devadesát z nich, tedy více než polovinu, tvořilo právě ubodání. Mimochodem, i samotné nošení nože u sebe na veřejnosti je ve Velké Británii trestný čin. Podle deníku The Sun policie zatkla více než 3 200 lidí, kteří u sebe bodnou nebo sečnou zbraň měli.
Starting 2020 off empowering and educating our young people by doing relevant workshops this January💪🏽 some of the workshops were, knife crime, how we feel and where, stop and search, empathy and sympathy and kind words! We look forward to keeping this up💙 pic.twitter.com/91bhJLsfUT
— 3G’s Youth Project (@3g_project) February 7, 2020
Současná „epidemie útoků nožem“ má svá specifika. Jsou to totiž teenageři, kteří často útočí. A mezi oběťmi jsou jejich vrstevníci, podle deníku Express zdravotnická zařízení ročně ošetří na tisíc osob ve věku mezi 10 až 19 lety s bodnými ranami.
Významným dílem k vývoji nezvladatelné situace podle The Sun přispěly drogové gangy, které využívají mladých lidí a dětí. Vytvářejí si s jejich pomocí sítě pro dealování. Vliv na nárůst násilností mezi mladistvými měly i škrty ve financování mládežnických center i policie.
V tweetu promlouvá herec Idris Elba k útočníkům. „Odložte nože, je to hloupé,“ řekl například.
.@idriselba makes an impassioned plea to perpetrators of knife crime to stop making their communities "look stupid".
— Sky News (@SkyNews) March 9, 2019
At least 39 people have been stabbed to death in the UK since the start of the year. Read the full story here: https://t.co/jrXhxR9fEj pic.twitter.com/yvho4BA8Hi
Jak Londýn proti útokům bojuje?
Na vypjatou situaci musel Londýn začít reagovat. Starosta metropole Sadiq Khan nechal vytvořit speciální zásahovou jednotku, která operuje v nejpostiženějších oblastech metropole. Khan na její fungování přispívá 15 milionů liber ročně, v přepočtu přes 443 milion korun. Celkově podle deníku Evening Standard utratil Londýn v loňském roce za boj s násilím celkově více než tři miliardy liber – skoro 89 miliard korun.
Loni na podzim spustila vlastní kampaň i vláda britského premiéra Borise Johnsona. Představila nový způsob boje proti rozšířeným útokům nožem – více než 300 tisíc papírových krabiček na smažená kuřata v černé barvě a s jednoduchým nápisem #knifefree, tedy „bez nože“. Mnoho lidí statisíce potištěných obalů označilo za rasistické i trapné – vláda přitom za krabičky utratila více než 57 tisíc liber.
Rasistické je podle jejích kritiků i počínání metropolitní policie, která už před pár lety zavedla namátkové prohlídky na ulicích. Podle studie instituce Centre for Crime and Justice Studies z listopadu roku 2018 nevykázaly prohlídky „stop and search“ žádané výsledky. A navíc jimi byli až příliš často podrobeni lidí jiné barvy pleti.
Nejvíce útoků? Ve West Endu
Britská média zveřejnila i seznam oblastí, které jsou nejčastějšími místy činu. Podle britské BBC jde především o čtvrť West End v londýnském Westminsteru. Ta je cílovou destinací pro mnoho turistů – leží tu oblíbené náměstí Piccadilly Circus, plné velkých zářivých bannerů, nebo centrum nákupního šílenství Oxford Street.
Turistická fóra, jako je třeba TripAdvisor, ukázala, že se lidé v ohledu na situaci v Londýně více zajímají o svou bezpečnost. A klesl i počet těch, kteří do britské metropole vycestují – podle turistické agentury VisitBritain se snížil počet turistů od ledna do března loňského roku o více než 5 procent v porovnání s rokem 2017.
České velvyslanectví v Londýně dotazy na bezpečnost v souvislosti s útoky nožem nedostává. „Neregistrujeme žádný speciální zájem o tuto problematiku. Že by to Čechy odrazovalo od cesty do Londýna nebo Velké Británie, to na ambasádě nepozorujeme,“ řekla Seznam Zprávám konzulka Viera Jarešová.
Over 15,000 knife crime offences are the ones reported. You could perhaps triple the number of violent crimes not reported to the police. No only that, how many people had their lives saved by the skill of NHS trauma surgery?
— Richard Thomas-Cowles (@RickyThomasblog) February 6, 2020
Crime is out of control https://t.co/oJSfiHOfIp
Další nárůst počtu útoků nožem v britském hlavním městě může mít různá vysvětlení. Evening Standard míní, že „na vině“ může být posílení policejních hlídek. Více policistů v loňském roce dopadlo více pachatelů.
Podle bývalého člena metropolitní policie útoků může být ve skutečnosti mnohem víc – oněch asi 15 tisíc útoků, s nimiž pracují statistiky, jsou jen ty nahlášené bezpečnostním složkám. „Počet násilných činů, které policie neeviduje, může být trojnásobný,“ napsal Richard Thomas-Cowles na Twitter s tím, že se situace vymkla kontrole.
Problém má celá Anglie i Wales
Nejde ovšem jen o čistě londýnský problém – podle údajů, které zveřejnil Britský národní statistický úřad, se nárůst útoků nožem nebo ostrým předmětem týkal celé Anglie i Walesu. Jen v roce 2019 se v těchto zemích Spojeného království policie potýkala s 44 076 útoky (vyjma oblasti Greater Manchester), což je nejvíce od roku 2011, kdy se začala sbírat data o takových incidentech.
Například v hrabství West Midlands, které leží ve středozápadní Anglii, vyhlásily policejní složky kvůli rostoucímu počtu útoků nožem „stav národní nouze“. A pro boj s takovým násilím tamní policie vyčlenila sedm milionů liber, v přepočtu necelých 207 milionů korun, napsala BBC.