Článek
Někteří poslanci kritizovali sobotní vojenský zásah USA a dvou zemí EU (Francie a Británie), jemuž měla podle nich předcházet konzultace v OSN. Někteří si také stěžovali, že EU podle nich nemá stran Sýrie jednotnou strategii.
„Trump řekl, že syrský režim použil při útoku v Dúmě chemické zbraně, ale experti Organizace pro zákaz chemických zbraní tam ani nedojeli a on už zaútočil,“ komentoval vojenský zásah francouzský poslanec Bruno Gollnisch.
Také portugalská poslankyně Marisa Matiasová vojenský zásah odsoudila a před sebe na pultík položila ceduli s nápisem: Ruce pryč od Sýrie! Poslankyně kritizovala, že byl úder proveden bez konzultace s ostatními spojenci a bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.
Španělský europoslanec Javier Couso označil sobotní úder USA, Francie a Británie za „agresi vůči suverénnímu státu“ a kritizoval EU, že takový útok provedený „bez souhlasu národních parlamentů“ podpořila, aniž čekala na důkazy od mezinárodních expertů.
Syrská státní televize dnes ráno informovala o tom, že syrská obrana zlikvidovala dvě rakety nad základnou v provincii Homs v centrální části země. Od začátku však nebylo jasné, kdo za údajným útokem stojí. Ukázalo se, že šlo o planý poplach.
V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii, který byl odpovědí na údajný chemický útok ve městě Dúmá ve východní Ghútě.
Vyšetřovatelé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) teď chtějí zjistit, zda byly chemické zbraně opravdu použity. Experti jsou v Sýrii již od soboty a podle syrských státních médií už jim byl povolen vstup do Dúmy. Organizace ale zatím informaci nepotvrdila.