Článek
„Musím odtud pryč. Nemám na výběr. Není tu žádná práce. Chudoba a hlad nás nutí odejít do cizí země. Musíme,“ svěřil se reportérům Rádia Svobodná Evropa Mir Agha. Od okamžiku, kdy převzal v Afghánistánu moc Tálibán, se ekonomika země téměř zhroutila, byla pozastavena většina humanitárních projektů a vzhledem k velkému suchu trpí lidé v řadě oblastí akutním hladem.
Radikální hnutí také zakázalo používání cizích měn v zemi. Tento krok způsobí další narušení obchodu.
„Mám právnický titul, ale nyní musím opustit zemi, protože jsem přišel o práci. Potřebuji zabezpečit svou rodinu. Nemáme žádný domov,“ stěžuje si další z uprchlíků, který uvedl jen své křestní jméno Mansoor.
Mnoho lidí platí překupníkům za to, aby je převedli do Íránu.
Neexistují žádná oficiální čísla, ale údajně překročí afghánsko-íránskou hranici týdně tisíce lidí.
„Měli jsme práci a byly tu i možnosti, jak se vzdělávat, ale teď už tu není nic,“ říká Zabihullah Sarwari, který předtím pracoval jako úředník pro bývalou afghánskou vládu.
Podobná situace je i na hranici s Pákistánem. Pákistánská vláda sem kvůli tomu už vyslala další bezpečnostní síly.
„Jsem diabetička a mám vysoký cholesterol. Potřebuji se léčit v Péšávaru. Nemáme žádnou mouku. Moje vnoučata pláčou hlady. Všechno je teď špatné,“ říká Lailuma, která přišla k pákistánským hranicím z afghánského Džalálábádu.
I další uprchlíci popisují reportérům Rádia Svobodná Evropa svou vyčerpávající cestu, obavy z tálibánských kontrol a problémy, které mají s překročením hranice. „Prožili jsme na cestě velké strádání. A tady teď přespáváme i s dětmi ve stanech bez přikrývek. Je to velmi obtížné,“ říká Rizwanullah. Miliony Afghánců hledaly v Íránu a Pákistánu útočiště už v minulosti. Teď je Tálibán a zhoršující se ekonomická situace znovu nutí, aby opustili své domovy.
Více v úvodním videu. Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.