Článek
„Pokoušeli jsme se o dítě, ale nevypadalo to nadějně. A když konečně manželka otěhotněla, přijela policie, zatkla ji a odvezla do vězení,“ stěžuje si manžel Denisy Kovaříkové z Brna.
Žena byla za finanční trestnou činnost odsouzena na šest a půl roku do vězení. Jenže ve vězení se ocitla protiprávně, protože v podobných případech je prvořadý zájem dítěte – jeho zdraví a život. Takže podle paragrafu 322 trestního řádu se těhotným ženám nástup trestu obvykle odkládá.
Soudce Krajského soudu v Brně Daniel Plšek se brání tím, že už předtím se žena nástupu trestu vyhýbala. Oháněla se zdravotními důvody, které se nepotvrdily, a i její potvrzení o tom, že je těhotná, nesplňovalo všechny patřičné náležitosti.
Proto rozhodl poslat ženu do vězení s tím, že pokud se při vstupní prohlídce prokáže, že je opravdu těhotná, své rozhodnutí přehodnotí. Ve vězení ale žena musela čekat pět dní, než ji prohlédl specialista. Ten těhotenství potvrdil a její advokát okamžitě informoval soud, takže se dalo očekávat, že soudce protiprávní stav napraví.
Žena však propuštěna nebyla a po víc než třech týdnech, 16. března, ve vězení potratila.
Jak je to možné? Kdo je na vině? A jaké jsou následky jak pro ni, tak pro všechny odpovědné orgány?
Odpovědi najdete v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.
A můžete nás sledovat také na Facebooku.