Článek
„Rádi bychom měli vlastní bytový fond, protože byty jsou v majetku obvodů v počtu přibližně 600 a statutární město disponuje pouze přibližně 20 byty vzhledem k divoké privatizaci bývalých vlád,“ uvedl náměstek primátora Jana Vlacha (ANO)
Opakovaně město oslovilo například společnost CPI byty, řada občanů si podle Vlacha v souvislosti s touto firmou stěžuje na péči o bytový fond i skladbu nájemníků, město však zatím odpověď od developerů nedostalo. Od společnosti město už v minulosti odkoupilo zdevastovaný panelový dům v Krásném Březně, jenž sloužil v minulosti jako ubytovna. V plánu má samospráva vystavět v objektu 32 bytů.
Vykoupené byty chce město primárně poskytovat seniorům, handicapovaným nebo dětem z dětského domova a studentům jako startovací byty. „Ceny nájmu jsou v případě podpory z dotačních výzev určeny cenovou hladinou, například v případě Výstavby je to 61 korun za metr čtvereční. Bytový fond, kde nebudou čerpány dotace, bychom rádi nabídli zaměstnancům města nebo městské policie či doktorům a zdravotním sestrám ve spolupráci s Krajskou zdravotní,“ dodal náměstek.
Město rozšířilo svůj bytový fond o několik bytů už letos. V ústecké Matiční ulici, která v minulosti proslula plotem oddělujícím obecní domy pro neplatiče od starousedlíků, nechalo město vybudovat dva krizové byty pro rodiny s dětmi v těžké situaci. Oprava domu spolu s vybudováním tří bytů, z nichž jeden využívá správce objektu, vyšel město na čtyři miliony korun, z toho jeden milion korun poskytl Ústecký kraj.
Na nákup bytů chce město využít dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) nebo z národního titulu ministerstva pro místní rozvoj Výstavba.