Článek
Desky objevil kurátor zubrnického skanzenu při prohlídce pozůstalosti na Teplicku. Při předání do archivu desky posoudil jeho bývalý ředitel Vladimír Kaiser, který jednu z největších sbírek gramodesek ve střední Evropě založil.
Štůsek asi dvaceti velkých desek o průměru 30 centimetrů tvořily většinou zcela běžné s nahrávkami hlavně salonní hudby z let 1911 až 1940. Nadšení historiků a odborníků vyvolalo až album malých desek o průměru 17 centimetrů obsahující tři desky Gramophone Record a osm desek Zonophone Record s nahrávkami z let 1901 až 1906.
Nahrávky podle ředitele městského archivu Petra Karlíčka tvoří žánrově pestrá směs vojenských pochodů, písní, jódlování, salonních skladeb, komických výstupů, pěveckých sborů a záznam vystoupení xylofonisty Alberta Müllera, který je po zvukové stránce jedinečný. Všechny desky byly vyrobeny v Hannoveru, většina nahrána v Berlíně a Vídni. Jediné dva snímky objeveného alba vznikly v hotelovém pokoji v Praze v roce 1905 a vyšly na dvoustranné desce Zonophone Record. Jejich interpretem je židovský komik Alfréd Kohn s doprovodem klavíru.
Objevy zvukových nahrávek z konce 19. a prvních pěti let 20. století jsou vzácné. Podle Kaisera je důvodem to, že gramofon tehdy mělo jen pár nadšenců a staré snímky nepřežily druhou světovou válku. Tehdy se při koupi nové desky musely odevzdávat dvě staré kvůli nedostatku šelaku.
Ve sbírce zvukových dokumentů Archivu města Ústí nad Labem, jejímž jádrem jsou gramofonové desky vyrobené v první polovině 20. století, zatím jakýkoliv záznam Alfreda Kohna chyběl.
Celé album digitalizoval v září 2020 archivář Miroslav Turek. Zájemci si unikátní nahrávky mohou stáhnout na stránkách archivu. Jeho ředitel vyzval občany, aby archiv kontaktovali, pokud mají doma staré či nepotřebné šelakové desky. „Možná se mezi nimi nachází nějaká, nejlépe ústecká, rarita,“ řekl.