Článek
„Kampaň vznikla jako reakce na zvyšující se počet požárů improvizovaných obydlí lidí bez domova,” vysvětluje Petr Poncar, mluvčí krajských hasičů. Podle něj má na nárůst počtu požárů vliv i zvyšující se počet lidí žijících na ulici.
Přímo na ulici přespává v Plzni podle odhadu strážníků zhruba stovka lidí, další přebývají například v Domově svatého Františka, který provozuje Městská charita Plzeň.
Už třináct let na ulici žije Helena Straková, 52letá žena původem ze Stodu. O střechu nad hlavou přišla poté, co ztratila práci. Ujišťuje, že je při rozdělávání ohně opatrná.
Hasiči ale mají i odlišné zkušenosti. „V těchto chladných dnech se tito lidé ohřívají improvizovanými prostředky a často jejich nedbalostí dochází k požárům, které ohrožují nejen jejich osobu, ale i blízké okolí,” říká k tomu Lenka Basáková z krajského hasičského sboru.
Dobrovolníci Městské charity Plzeň a plzeňští strážníci proto v rámci kampaně s lidmi bez domova o rizících promlouvají, předávají jim také informační leták zpracovaný hasiči. Ten varuje před následky požáru a upozorňuje na jeho nejčastější příčiny.