Článek
Doposud směli kuřáci v USA tabákové výrobky užívat od 18 let. Nyní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na webových stránkách zveřejnil, že je „ilegální prodávat všechny tabákové výrobky včetně cigaret, doutníků a a elektronických cigaret komukoli, komu není 21 let“.
Zvýšení věkové hranice je jedním z několika ustanovení připojených k zákonu potřebnému pro financování chodu federální vlády, který Kongres schválil minulý týden. Ten poskytne Trumpově administrativě zhruba 1,4 bilionu dolarů (32 bilionů Kč) a zajistí jí finance na celý fiskální rok 2020.
Trump minulý týden na Twitteru zvýšení věkové hranice označil za jednu z hlavních částí nového zákona.
I will be signing our 738 Billion Dollar Defense Spending Bill today. It will include 12 weeks Paid Parental Leave, gives our troops a raise, importantly creates the SPACE FORCE, SOUTHERN BORDER WALL FUNDING, repeals “Cadillac Tax” on Health Plans, raises smoking age to 21! BIG!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 20, 2019
Ke zvýšení minimálního věku pro legální užívání cigaret přistoupily Spojené státy kvůli aktuálním případům úmrtí a poškození plic dávaných do souvislosti s elektronickými cigaretami. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současné době eviduje 54 takových úmrtí a přes 2500 případů poškození plic.
Poslední zpráva federálního průzkumu Monitoring the Future totiž zjistila, že až 1 ze 4 „maturantů“ v posledním měsíci vapoval nikotin.
Příčina závažných poškození plic stále není objasněna, CDC ale jako problematickou látku identifikovala acetát vitaminu E. To je syntetická forma vitaminu E, který patří k nejdůležitějším antioxidantům v těle. Acetát vitaminu E, známý také jako alfa-tokoferyl acetát, se běžně používá v prostředcích určených na ochranu proti slunečnímu záření nebo péči o pokožku.
CDC odhaduje, že užívání tabáku zabije každý rok více Američanů než alkohol, dopravní nehody, sebevraždy, AIDS, vraždy a nelegální drogy dohromady. Cigaretám lze v USA přičíst jedno z pěti úmrtí každý rok – přibližně 480 000 lidí ročně nebo 1 300 lidí každý den.
Cigaretový kouř a tabák obsahují mnoho toxických látek včetně dehtu, arsenu nebo kyanidu. To jsou běžná nebezpečí cigaret známá již po celá desetiletí. Tabák ale obsahuje mimo jiné i radioaktivní polonium, které je přirozeně přítomno v půdě i vzduchu, nachází se ale také ve fosfátových hnojivech, která zemědělci u tabáku používají.
Podle studie Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) cigarety vyrobené z takového tabáku radioaktivní prvky stále obsahují. Radioaktivní částice se pak usazují v plicích kuřáka, kde se hromadí, dokud člověk kouří. V průběhu času může radiace plíce poškodit a přispět k rakovině plic.
Toxické chemikálie v tabákovém kouři jsou hlavním důvodem, proč cigarety způsobují rakovinu, ale radiace může také hrát svou roli.