Článek
Možný zločin podle agentury Reuters vyplývá z dokumentů federálního soudu, jejichž verze určená veřejnosti je však výrazně začerněná a neobsahuje příliš mnoho detailů ani žádná konkrétní jména podezřelých.
Stávající prezident Donald Trump na Twitteru bez důkazů uvedl, že se jedná o fake news. Šéf Bílého domu i téměř měsíc po skončení hlasování odmítá uznat svou porážku, ačkoli jeho rival Joe Biden podle již částečně potvrzených výsledků zvítězil poměrně přesvědčivě – počtem 306 volitelských hlasů oproti 232.
Pardon investigation is Fake News!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 2, 2020
Podle Reuters je začerněna asi polovina 18stránkového dokumentu, který popisuje vyšetřování „úplatku za milost“, jak záležitost nazvala federální soudkyně Beryl Howellová. Z dokumentu tak není možné vyčíst, kdy k úplatku mělo dojít ani kdo je do kauzy zapojený.
Podle spisu získali federální prokurátoři ve Washingtonu důkazy o korupční kauze, v níž někdo nabídl „významný politický příspěvek výměnou za prezidentskou milost nebo odložení výkonu trestu“. Podle CNN dosud z trestného činu nikdo nebyl veřejně obviněn.
Podle soudních dokumentů požádalo ministerstvo spravedlnosti nedávno soudkyni Howellovou, aby informace o vyšetřování nezveřejňovala, protože v něm vystupují osoby, proti nimž zatím ministerstvo nevzneslo obvinění.
Vládní vyšetřovatelé podle soudkyně zabavili při vyšetřování kauzy přes 50 digitálních zařízení, včetně mobilních telefonů, notebooků, flash disků, stolních počítačů a pevných disků.
Státní zástupci rovněž vyšetřují „tajný lobbistický plán“, v němž dvě neznámé osoby vystupovaly před vysoce postavenými činiteli Bílého domu jako lobbisté, aniž by se registrovali podle příslušných předpisů.
Prezident Spojených států může podle ústavy omilostnit osoby odsouzené za federální zločiny. Podle úřadu amerického prokurátora pro udělování milosti Trump během svého prezidentství udělil 29 milostí a zmírnil tresty 16 lidí.
Omilostnil tak např. sufražetku z 19. století Susan Anthonyovou nebo bývalého guvernéra Illinois Roda Blagojeviche, píše CNN.
Současná kauza je podle CNN dalším právním obratem v posledních dnech administrativy prezidenta Trumpa. V červenci Trump odpustil vězení svému bývalému poradci Rogeru Stoneovi, kterého přitom soud loni shledal vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování.
Minulý týden Trump udělil milost svému někdejšímu bezpečnostnímu poradci Michaelu Flynnovi, který se přitom v minulosti přiznal, že dvakrát lhal federálním vyšetřovatelům. Podle mnohých pozorovatelů se jednalo pouze o první z řady milostí, jež se Trump pravděpodobně chystá v následujících týdnech udělit.