Hlavní obsah
Online

Boris Johnson je na jednotce intenzivní péče

Foto: Profimedia.cz

Boris Johnson.

aktualizováno •

O zdravotním stavu Borise Johnsona média spekulují od jeho včerejší návštěvy nemocnice, kde měl dle svých slov absolvovat „rutinní testy“. Podle nejnovějších zpráv byl ale Johnson dnes večer převezen na jednotku intenzivní péče.

Článek

Nejhůře zasaženou zemí na světě zůstávají Spojené státy. Evidují již přes 337 000 lidí s koronavirem. Americký prezident Donald Trump přesto vyjádřil naději, že Spojené státy „začínají vidět světlo na konci tunelu“. „Myslím, že všichni víme, že musíme dosáhnout určitého bodu - a ten bod bude z hlediska úmrtí děsivý - ale bude to také bod, v němž se věci začnou měnit,“ řekl Trump.

Německá kancléřka Angela Merkelová během svého proslovu k mimořádné události uvedla, že koronavirus je pro EU nejtěžší zkouškou od jejího vzniku. Poděkovala Němcům za dodržování opatření a podpořila také správné nošení roušek.

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků koronavirové krize.

Británie nově hlásí 51 608 lidí, kteří měli v zemi pozitivní test na koronavirus, 5373 z nich zemřelo. Čerstvá bilance znamená, že za poslední 24hodinové období přibylo 3800 známých případů infekce a 439 úmrtí. U obou údajů jde o výrazně nižší nárůst oproti neděli, v případě počtu mrtvých dokonce o nejnižší přírůstek od minulého úterka. V nemocnici skončil také britský premiér Boris Johnson.

Dění ve světě sledujeme v online reportáži:

Aktuální počty mrtvých ve světě

  • Itálie - 16 523
  • Španělsko - 13 169
  • Spojené státy - 10 714
  • Francie - 8 911
  • Velká Británie - 5 373
  • Írán - 3 739
  • Čína - 3 331
  • Nizozemsko - 1 867
  • Belgie - 1 632
  • Švýcarsko - 765

Aktuální počty nakažených ve světě

  • Spojené státy - 339 596
  • Španělsko - 135 032
  • Itálie - 129 681
  • Německo - 101 313
  • Francie - 92 839
  • Čína - 83 535
  • Írán - 60 500
  • Velká Británie - 51 608
  • Turecko - 27 069
  • Švýcarsko - 21 652

72 procent všech úmrtí v Chicagu tvoří černí obyvatelé

Starostka Chicaga Lori Lightfootová dnes uvedla, že 72 procent všech úmrtí souvisejících s covid-19 v Chicagu jsou obyvatelé tmavé pleti.

„72 procent úmrtí zde v Chicagu připadá na černé obyvatele, i když tvoří 30 procent místních,“ uvedla Allison Arwadyová z oddělení veřejného zdraví.

Kalifornie dá státům USA k dispozici 500 plicních ventilátorů

Kalifornie propůjčí 500 plicních ventilátorů ostatním amerických státům, které mají kvůli přetížení pacienty s nemocí covid-19 kritický nedostatek těchto zdravotních přístrojů. Dnes to podle agentury AP oznámil kalifornský guvernér Gavin Newsom.

Bojoval ve válkách i proti fašismu. S koronavirem ale prohrál

Za 99 let života stihl bojovat ve španělské občanské válce, pomoct při osvobození Paříže a Štrasburku i s bojem proti fašismu v severní Africe. V poslední březnový den veterán Rafael Gómez Nieto podlehl koronaviru.

Více ze života španělského válečného veterána:

Saúdská Arábie zavedla v Rijádu a dalších městech zákaz vycházení

Saúdská Arábie zavedla zákaz vycházení v metropoli Rijádu a v řadě dalších měst. Informovala o tom saúdskoarabská agentura SPA, podle níž bude opatření, které má bránit dalšímu šíření koronaviru, platit do odvolání.

Omezení se kromě metropole týká měst Tabúk, Dammám, Dhahrán, Hufúf, Džidda, Táif a Chubar. Vjezd a výjezd do měst je zakázán. Obyvatelé mohou domov opustit v blízkosti bydliště jen za účelem zajištění základních potřeb, jako jsou léky a jídlo, a to mezi šestou ranní a třetí odpolední hodinou. Minulý čtvrtek zavedly úřady zákaz vycházení v Mekce a Medíně.

Tesla představila prototyp ventilátoru z vlastních autodílů

Inženýři amerického výrobce elektromobilů představili prototyp plicního ventilátoru. Jeho konstrukce se podle jednoho z vývojářů opírá z valné části o autodíly Tesly. Automobilka tak může po přeskladnění daných součástek ventilátory rychle začít vyrábět. Spojené státy se přiblížily k hranici 340 000 nakažených koronavirem a podle agentury Reuters již přesáhly 10 000 obětí.

V USA na komplikace spojené s koronavirem zemřelo den staré dítě

Chile nařídilo povinné roušky ve veřejné dopravě

Chilská vláda nařídila povinné nošení roušek v celé zemi ve veřejné dopravě, opatření začne platit od středečního rána. Informoval o tom dnes místní tisk. Vláda zatím neupřesnila, zda za porušení budou vybírány pokuty, či zda cestující nebude vpuštěn do autobusu nebo metra. Chilské ministerstvo zdravotnictví rovněž na Twitteru zveřejnilo instruktážní video, jak si lze roušku vyrobit třeba z trička či šátku.

Premiér: V Izraeli bude přes svátky platit přísné omezení pohybu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že v zemi bude od úterý do pátku platit přísné omezení pohybu, které má zamezit dalšímu šíření koronaviru při několikadenním židovském svátku pesach. Ve středu večer, kdy se koná sváteční sederová večeře, bude platit zákaz vycházení, aby se příbuzní a přátelé nenavštěvovali. Opatření ještě musí schválit kabinet. Informoval o tom izraelský zpravodajský web Haarec.

Britští politici přejí Borisi Johnsonovi brzké uzdravení

The Guardian: Johnson není napojen na plicní ventilátor

Před hodinou byl Boris Johnson přemístěn na jednotku intenzivní péče. Podle informací The Guardian je předseda vlády při vědomí a převoz byl preventivní opatření pro případ, kdyby plicní ventilaci potřeboval.

O napojení Johnsona na plicní ventilátor jiná média ale spekulují.

Johnson pověřil svým zastupováním Dominika Raaba

„Premiér požádal ministra zahraničí Dominika Raaba, aby jej zastupoval tam, kde je to nutné. Premiérovi se dostává prvotřídní péče, děkuje všem pracovníkům (státního zdravotnického systému) NHS za jejich namáhavou práci a nasazení,“ stojí v prohlášení úřadu vlády.

Boris Johnson skončil na jednotce intenzivní péče

„V průběhu dnešního odpoledne se stav předsedy vlády zhoršil a na radu svého zdravotnického týmu byl přemístěn na jednotku intenzivní péče,“ uvedl mluvčí Downing Street 10.

Johnson byl včera v noci přijat do londýnské nemocnice s přetrvávajícími příznaky koronavirové nákazy. Ta mu byla diagnostikována před deseti dny.

Popové hvězdy uspořádají společný TV koncert ve prospěch WHO

V boji proti koronavirové pandemii odehrají hvězdy světové populární hudby 18. dubna velký dobročinný koncert vysílaný televizemi i sociálními sítěmi. Do projektu One World together at home (Jeden svět společně doma), jehož cílem je vybrat peníze do fondu Světové zdravotnické organizace (WHO), se zapojí slavní zpěváci a hudebníci jako Lady Gaga, Alanis Morissette, Billie Eilish, Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder nebo Lang Lang.

O akci informovala její spoluorganizátorka Lady Gaga, která se na dálku připojila k jedné z tiskových konferencí WHO. Společně budou koncert vysílat televize a sítě ABC, NBC, CBS, iHeartMedia a Bell Media. K vidění bude také na internetových platformách jako jsou YouTube či Apple TV a na Facebooku, Instagramu či Twitteru.

Čína jako lék proti koronaviru doporučuje medvědí žluč

Čína k nelibosti ochránců zvířat schválila použití medvědí žluči k léčbě pacientů s koronavirem. Znovu tak vznikají obavy, že by mohlo dojít ke zmaření snah o zastavení nezákonného obchodu se zvířaty. V březnu však Národní zdravotnická komise vydala pokyny doporučující použití přípravku „Tan Re Qing“ - injekce obsahující směs žluči, kozího rohu a tří dalších léčivých bylin.

Prezident Si Ťin-pching tradiční medicínu, kterou nazývá „pokladem čínské civilizace“, silně podporuje a říká, že by měla být brána v úvahu stejně jako kterákoli jiná léčba.

Dánsko uvažuje o otevření jeslí a škol

Dánsko od 15. dubna znovu otevře jesle, školky a školy pro děti v první až páté třídě počínaje, pokud bude počet případů a úmrtí na koronavirus stabilní, uvedl předseda vlády.

Další omezení zůstanou v platnosti až do 10. května, zákaz velkých shromáždění bude platit do srpna.

Rúhání: První humanitární obchod vítáme, ale nestačí to

První kroky k zavedení obchodního mechanismu označovaného jako INSTEX jsou vítané, ale nejsou dostačující. V telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to podle agentury Reuters řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

Francie, Německo a Británie minulý týden exportovaly do Íránu zdravotnické potřeby právě prostřednictvím mechanismu INSTEX. Šlo o první transakci v rámci systému, který byl založen ke směnnému obchodu humanitárních potřeb a potravin poté, co Spojené státy opustily mezinárodní jadernou dohodu s Íránem z roku 2015 a zavedly proti islámské republice sankce.

Boris Johnson zůstává v nemocnici

Jak je na tom premiér Johnson? Otázka, která poslední dny pálí Velkou Británii. Detaily se různí, nicméně jedno je jisté – Boris Johnson má stále covid-19. A leží v londýnské nemocnici.

Více o stavu britského premiéra v článku:

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy