Článek
Přestože získala evropské certifikáty a povolení prodávat nejen v Česku, ale i celé Evropské unii, do výběrových řízení českého státu se hlásit nemůže. Dveře jí neotevřelo ani to, že podle atestů maska z Plzně chrání ještě o řád výš než výkonné respirátory třídy FFP3.
Důvod je v číslech, přesněji řečeno v technických normách. Zatímco plzeňské masky splňují technické normy EN 140 a 143 (ty stanovují minimální požadavky na opakovatelně použitelné dýchací masky a filtry), stát v tendrech žádá EN 149, stejně jako doporučuje například i WHO. A to je norma pro jednorázové respirátory.
„Tento typ ochrany v tendrech chybí i přesto, že z ekonomické stránky nemají tyto ochranné pomůcky konkurenci. Roční provoz je 50krát levnější než u kategorie FFP3. Navíc jednorázové pomůcky mají orientační dobu trvanlivosti při skladování dva roky. Naše respirátory mají minimální trvanlivost 10 let a teoretickou násobně vyšší,“ argumentuje Jiří Heckel, ředitel společnosti Workpress Aviation, která unikátní respirátor vyvinula a vyrábí.
A tak přestože masky momentálně testují například hasiči, v plzeňské firmě se vystřídali ministři vnitra i zahraničních věcí Jan Hamáček a Tomáš Petříček nebo bývalý hejtman Josef Bernard, příliš to nepomohlo.
„Kromě toho ekonomického hlediska je tam i rozměr ekologický, že nevytváříme hromady biologického odpadu, takže je to cesta správným směrem a já budu rád, když firma uspěje,“ chválil návštěvu koncem května ministr vnitra Jan Hamáček.
Masky momentálně putují hlavně do firem nebo soukromých ordinací. Mimo jiné je budou na podzim nosit zubaři ve Velké Británii.
Ministerstvo průmyslu a obchodu říká, že v zadáních na nákup roušek, respirátorů a dalších pomůcek se řídilo požadavky jednotlivých úřadů. „Podle tohoto zadání vypsala Správa státních hmotných rezerv zakázky na osobní ochranné pomůcky a zdravotnické prostředky, výběrová řízení v tuto chvíli probíhají,“ řekla Seznam Zprávám Miluše Trefancová z Ministerstva průmyslu a obchodu.
Stejně argumentuje Ministerstvo vnitra. „Část tendrů, zaměřená na nejvýkonnější kategorii FFP3, už je uzavřená,“ uvedl Adam Rözler z tiskového oddělení ministerstva. „Zadávací řízení je ukončeno a je podepsána rámcová dohoda, do tohoto zadávacího řízení tak již nelze zasahovat. Nicméně doporučujeme sledovat další nabídky výběrových řízení na profilech zadavatelů,“ radí.
Příběh masky z Plzně
Hlavním byznysem firmy Workpress Aviation jsou součástky pro letecký průmysl. S jejich díly létají třeba Airbus a Boeing. Během tří týdnů koncem března vytvořili inženýři z WPA první verzi ochranné masky. Během čtyř měsíců pak vytvořili osm verzí včetně vlastních filtrů. Pomohlo jim, že před pandemií pracovali zejména pro letecký průmysl a mají vlastní vývojové oddělení.
„Chtěli jsme vytvořit masku, která také odstraní nepohodlí při nošení, například otlaky na obličeji. Do vývoje jsme investovali zhruba sto milionů korun,“ popsal Jiří Heckel.
Celkově přiměla jarní krize české inženýry k nebývalé aktivitě. Vědci z ČVUT během nouzového stavu vyvinuli masky FFP3 pomocí 3D tiskárny. Před pár dny také oznámili, že dokončili speciální filtrační materiál sterilizovatelný elektrickým proudem. I ten by mohl v budoucnu posloužit pro výrobu masek proti koronavirové nákaze.
Tuny jednorázových roušek plní skládky
Maska se dvěma nádechovými filtry na bocích a jedním výdechovým vpředu je dezinfikovatelná, proto se dá používat opakovaně. Na rozdíl od respirátorů, které slibují ochranu jen na omezený počet hodin, v případě některých typů nanorespirátorů až dva týdny.
Prodej jednorázových masek vzrostl během pandemie víc než 200krát, zveřejnila OSN. „Za miliardy, které stát utratil za jednorázové roušky, by mohli v budoucnu být všichni vybaveni skutečně funkční ochranou na téměř neomezenou dobu,“ míní Jiří Heckel z firmy WPA.
Nákupní strategii státu opakovaně kritizují také další výrobci, například Asociace nanotechnologického průmyslu. Podle ní „v případě výběrového řízení na nákup respirátorů požadují státní úředníci vlastnosti respirátorů vhodné pro průmyslové použití, v případě ústních roušek jdou do druhého extrému“. A tím je nejnižší cena.
Dovoz z Číny pořád jede
„Nákladní vlaky přivážely čínské respirátory a roušky objednané českou vládou i v červnu a červenci tohoto roku. Vláda je údajně objednala v době nouzového stavu. Český kabinet do současnosti neprozradil, kolik tohoto zboží v Číně objednal a jak dlouho ještě vlaky z Číny budou na objednávku české vlády do České republiky dovážet další čínské respirátory a roušky,“ prohlásil před několika dny Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu.
Většina ochranných prostředků za 4,6 miliardy korun přiletěla do Česka pomocí leteckého mostu, který dohodlo Ministerstvo vnitra s Čínou. „Poslední část však mimo jiné z hospodárných důvodů dovezly do Česka tři vlaky,“ informovala Klára Dlubalová z Ministerstva vnitra.
V centrálních skladech v Opočínku se tak nacházelo zhruba 65 milionů roušek a 10 milionů respirátorů. Část z těchto zásob resort obratem poslal do Moravskoslezského kraje na boj s lokálními ohnisky koronaviru.