Článek
Konkrétní případ odebrání sedmidenního dítěte do ústavní péče se týká devatenáctileté matky maorského původu. Událost se stala na východním pobřeží Nového Zélandu, v nemocnici Hawke‘s Bay. Příběh, který publikovalo místní médium Newsroom vzbudil ohlas po celé zemi.
Novozélandský ombudsman Peter Boshier v reakci na mediální smršť oznámil, že chce zahájit nezávislé vyšetřování všech podobných případů. „Nikdo není bezbrannější než zrovna narozené dítě. Musíme veřejnost ujistit, že jsou naše postupy na místě a pro bezpečí dětí,” okomentoval Boshier pro americkou CNN.
Problém s týráním
Země se dlouhodobě potýká s kritickými čísly týkající se týrání dětí. V roce 2017 dokonce zavedli Ministerstvo dětí (Oranga Tamariki). Na začátku tohoto roku přišlo s dalším kritickým číslem. Jen v druhé půlce roku 2018 museli řešit více než 300 případů zanedbávání, emočního nebo sexuálního zneužívání a fyzického týrání dětí.
Vysoká čísla kritizuje i premiérka Jacinda Ardernová, která minulý rok založila speciální komisi pro vyšetření případů týrání dětí.
Ministerstvo zareagovalo na případ maorské dívky pro televizi CNN. V prohlášení tvrdí, že odebrání dítěte matce je úplně nejkrajnější situace, v jejímž případě je povinné soudní vyjádření.
Jeden ze soudců zabývající se touto problematikou Andrew Becroft prohlásil, že už bylo odebráno příliš mnoho maorských dětí.
Vzrůstající obavy z rasově motivovaných činů zvyšují čísla z minulého roku. Soudci totiž za rok 2018 určili 281 dětem, že mají být odebráni rodičům, z toho 71 % z nich byli Maořané nebo Pacifičtí ostrované. Maorové tvoří asi 15 % populace obyvatel Nového Zélandu, jako Pacifičtí ostrované se identifikuje 7,5 % obyvatel.
Více než 15 tisíc lidí podepsalo otevřený dopis, který apeluje na vládu, aby „přestala krást maorské děti”.