Článek
Unschooling nebo také sebeřízené vzdělávání je styl učení, který pracuje hlavně s dobrovolností, a to ve všech odvětvích. „Dítěti lze nabízet v podstatě cokoliv. Lze ho provádět celým životem a světem okolo. Ale konečné rozhodnutí, čemu se dítě bude věnovat, je vždy na něm,” říká konzultantka projektu Svoboda učení Zdeňka Staňková. Ta tímto stylem vzdělává i svoje děti.
Staňková považuje unschooling za nejpřirozenější způsob učení. Dovedla ji k tomu i zkušenost z přístupu škol k jejímu šestnáctiletému synovi, který byl diagnostikován jako mimořádně nadané dítě. Individuální přístup škol k jeho studiu spočíval pouze v tom, že dostával více domácích úkolů. „Dnes už si myslím, že neexistují nadané či méně nadané děti. Každé dítě v sobě má potenciál, který můžeme buď podpořit, nebo zabít,” vysvětluje zastánkyně unschoolingu.
Děti vzdělávané doma mají často lepší měřitelné výsledky než ty, které pravidelně chodí do školy. Jsou cílevědomější a sebevědomější. U zatím zákony nepovoleného unschoolingu jsou priority většinou spíše neměřitelné. Jaké děti lze touto metodou vzdělávat? A jak se k domácímu vzdělávání staví stát? To se dozvíte ve videu nad článkem.
Celý pořad Ráno na gauči sledujte každý všední den od 7:00 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.