Článek
„Včasnou detekcí tohoto typu nádoru se rýsuje šance pro miliony lidí, kteří se dnes o onemocnění dozvědí příliš pozdě,“ uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.
Patent ochrání metodiku týmu z Fakulty chemicko-technologické. Diagnózu karcinomu slinivky určují na základě lipidomické analýzy tělních tekutin. Metoda by mohla být využívána v klinické praxi. „Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 tisíc vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ uvedl Holčapek.
Karcinom slinivky je maligní nádorové onemocnění, u kterého má pacient pouze desetiprocentní šanci, že bude žít ještě pět let. V počáteční fázi je bez jakýchkoliv příznaků, a ve chvíli, kdy se diagnóza stanoví, již pacientovi většinou nelze pomoci.
Úspěšné výsledky chemiků z Univerzity Pardubice se podařilo zopakovat i na spolupracujících pracovištích v Německu a Singapuru. Nedávno si vědecký tým Michala Holčapka také ověřil, že je možné metodiku použít i v klinické laboratoři, která nemá předchozí zkušenosti s analýzou lipidů.
„V současné době jednáme s možným strategickým partnerem, který pomůže zavedení diagnostiky do klinické praxe,“ uvedl Holčapek.
Metodika by se využívala nejčastěji u tří skupin osob. Zvýšené riziko onemocnění rakovinou slinivky mají nově diagnostikovaní pacienti s cukrovkou druhého typu starší 50 let, lidé s dědičných výskytem onemocnění v rodině, a lidé, u kterých se projevily takzvané nespecifické symptomy, tedy příznaky neodpovídající určité nemoci.