Článek
Celkové investiční náklady se v tomto případě plánují zhruba na 9,6 miliardy korun. Je to největší petrochemická investice v historii České republiky. ČTK o tom informoval mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.
Polyetylen se používá v kosmetickém a stavebním průmyslu nebo ve výrobě chemických výrobků pro domácnosti. Celková výrobní kapacita litvínovského petrochemického závodu stoupne díky investici z 320 000 na 470 000 tun polyetylenu ročně.
Nová polyetylenová jednotka PE3 nahradí dosavadní jednotku PE1. Zároveň bude pokračovat provoz polyetylenové jednotky PE2. Do ostrého provozu odborníci uvedli zařízení vyrábějící přírodní polyetylen (tzv. Natural Line), což umožňuje Unipetrolu využití plné kapacity k výrobě pokročilých typů přírodního polyetylenu.
Provozní zkouška a převzetí výrobní části, v níž vzniká černý polyetylen (tzv. Black Line), se podle mluvčího uskuteční po zrušení omezení týkajících se šíření koronaviru.
270 tisíc tun ročně
„Posilujeme naši pozici v petrochemickém průmyslu, který bude v následujících letech hrát stále důležitější roli. Roční produkce nové polyetylenové jednotky dosáhne 270 000 tun nejmodernějšího vysokohustotního polyetylenového granulátu,“ uvedl Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny Unipetrol.
Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Za rok 2019 utržila 129 miliard korun, zaměstnává více než 4 800 lidí.