Článek
Mnohahodinové výslechy, popírání vlastní víry, sexuální násilí i smrt. To je realita internačních táborů na severozápadě Číny, kde jsou za ostnatým drátem drženy i celé rodiny. Americká CNN získala dokumenty, jež prozrazují metody čínské komunistické strany, pomocí kterých režim zavírá muslimskou menšinu do těchto táborů. Soubor o 137 stranách poskytli novinářům ujgurští aktivisté v exilu. V poslední době jde o třetí velký únik čínských dat a dokumentů.
Americká stanice přinesla svědectví Rozinsy Mamattohtiové, která v záznamech čínských úřadů našla jména celé své rodiny. Žena dnes žije v Turecku, její příbuzní ale zůstávají v Číně. Nikdo z rodiny nepatří mezi disidenty, extremisty ani veřejně známé osoby. Přesto lze v uniklých dokumentech najít informace o jejich práci, náboženské aktivitě nebo úrovni spolupráce s úřady. Podobně dokumenty obsahují údaje o dalších stovkách rodin, celkem se mluví až o milionech osob.
Podle čínské vlády jde o „deradikalizační program“ zaměřený na potenciální extremisty. Experti, které CNN oslovila, ale tvrdí, že uniklé dokumenty jasně ukazují, že úřady posílají Ujgury do detenčních táborů například za „nošení šátku nebo vousů“. Sestra Mamattohtiové Patem skončila v táboře kvůli „porušení rodinné politiky“, tedy za překročení povoleného počtu dětí. V provincii Sin-ťiang úřady omezují počet dětí na tři, Patem měla potomky čtyři.
Nejvíce osob zamířilo do internačních táborů právě pro překročení povoleného počtu potomků. Druhým nejčastějším důvodem k zadržení je pak vyhodnocení osoby jako „potenciální hrozby“. Zadržení jsou v táborech i kvůli záznamu v trestním rejstříku, držení pasu bez návštěvy zahraničí nebo ilegálním náboženským projevům. V detenci můžete skončit i v případě, že někdo z vašich rodinných příslušníků byl v minulosti trestán, vy nebo vaše žena si zakrýváte obličej, nosíte dlouhé vousy nebo jste podnikli nedovolenou poutní cestu (v případě Ujgurů do Mekky).
Čínský ministr zahraničí Wang I ve čtvrtek veškerá obvinění popřel a pozval diplomaty a zástupce médií na návštěvu provincie Sin-ťiang. „Ti, kteří v minulosti přijeli, neviděli žádné koncentrační tábory nebo perzekuci. To, co viděli, byly etnické skupiny, které spolu dokážou žít v klidu a míru. Svoboda vyznání je zde naprosto chráněna a všichni můžou vyznávat svou víru bez jakýchkoli omezení,“ řekl šéf čínské diplomacie. „Ty takzvané koncentrační tábory a milion lidí jsou stoprocentní pomluvy. Jsou to naprosté fake news. Nechápu, proč lidé o Číně stále lžou, když mají k dispozici fakta,“ cituje ministra CNN.
Čínská provincie Sin-ťiang byla po staletí domovem velké populace převážně muslimských etnických skupin, z nichž největší jsou právě Ujgurové. Od roku 2016 se začaly objevovat důkazy o tom, že čínská vláda provozuje obrovská detenční centra, která slouží pro zadržování převážně Ujgurů. Podle ministerstva zahraničí Spojených států mohly do táborů zamířit až dva miliony lidí.
Propuštění lidé a aktivisté říkají, že zařízení ve skutečnosti slouží k reedukaci. Vězni jsou podle nich násilně nuceni mluvit mandarínskou čínštinou a pracovníci jim vštěpují politiku vládnoucí komunistické strany. Svědectví popisují přeplněné cely, mučení i úmrtí zadržených.