Článek
Kanadským dronům se podařilo zachytit vzácné záběry velryb grónských.
Díky záběrům z dronů nejen výzkumníci, ale i veřejnost mohou blíže nahlédnout na způsob života těchto arktických živočichů.
Jedná se o opravdu velmi vzácné záběry - záběry pořízené z letadla by se totiž nemohly dostat k velrybám tak blízko. Navíc je pozoruhodné, že velryby se drony nenechaly vůbec rušit a chovaly se přirozeně. Na záběrech lze pozorovat, jak velryby plavou, mávají ploutvemi, hledají potravu a socializují se.
Sarah Fortuneová z Univerzity Britské Kolumbie, která se na výzkumu podílela, říká: „Nejvíc mě zaujalo sociální chování velryb. Malé skupinky velryb plavou společně v koordinovaných tvarech, které připomínají písmeno V.”
Drone captures rare footage of bowhead whales in the Arctic #droneshots https://t.co/TIcbaRNvTk pic.twitter.com/T1nWxoatmh
— WWF-Canada (@WWFCanada) October 21, 2016
Domnívá se, že si díky tomu velryby ušetří energii. Zajímavý je i způsob jejich stravování. Pořízené záběry ukazují, že velryby si potravu raději loví hluboko pod vodou, přestože se korýši, kterými se živí, nacházejí i na hladině. Proč tomu tak je, zatím netuší. Naopak na mělčině velryby rády odpočívají.
Velryba grónská se může dožít až 100 let, což ji činí nejdéle žijicím mořským savcem. Zároveň patří i k největším živočichům na světě - na délku měří 15 až 18 metrů a váží 75 až 100 tun.
Studie má také pomoci určit populaci těchto kytovců. Podle odhadu se toto číslo pohybuje kolem 10 000.