Fotografický projekt Lucie Sekerkové ze současného Rumunska představuje úzkou komunitu, jejíž život je obvykle zahalen rouškou tajemství.
Článek
Vrăjitoare – čarodějnice, věštkyně, bohyně, léčitelky… S takovým označením se identifikuje mnoho romských olašských žen žijících v Rumunsku. Věštění mělo u romských kočovných skupin procházejících evropským prostorem v minulosti velkou tradici.
Už dávno však své služby nenabízejí na ulici, nehledají dlaně vhodné pro věštění. Teď je sami klienti vyhledávají v jejich honosně zařízených domovech. Místo čtení budoucnosti z kávové sedliny jim dnes stačí znát vaše jméno, datum narození a třeba přidat online rozhovor prostřednictvím sociálních sítí.
Fotografka Lucie Sekerková dlouhodobě studovala tuto úzkou komunitu žen. A získala přístup do jejich soukromí. Redakci Seznam Zpráv poskytla souhlas s publikováním části své práce. V následující fotogalerii se můžete podívat na postavení dnešních bohyň v rodinách, ve společnosti, na jejich rituály i marketingové praktiky.
Lucie Sekerková
* Výrazná představitelka mladé dokumentární fotografie v České republice.
* Absolvovala ateliér fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Působí střídavě v Mnichově a na Slovensku. Autorka získala cenu Osobnost mladé české fotografie 2018, která je určená fotografům do 30 let v rámci Asociace profesionálních fotografů ČR.
* Během svého studia fotografie se dlouhodobě věnovala dokumentaci života žen patřících k olašským Romům. Zejména na komunitu žijící v rumunské Bukurešti. Do projektu Vrăjitoare zapojila i etnoložku Ivanu Šusterovou, autorky svou práci shrnuly do dvojknihy - Ženy predávajúce nádej, která se skládá z fotografické části a textové eseje.
* Projekt Vrăjitoare by nominován na cenu New East Photo Prize 2018, získal hlavní cenu Feature Shoot Emerging Photography Awards (USA). Také byl nominován na cenu PORTRAITS – Hellerau Photography Award, Poznań Photo Diploma Award, PHmuseum 2019 Women Photographers Grant a Gomma Photography Grant 2019.