Článek
Rozhodli o tom v pondělí zastupitelé. Ceny by měli laureáti převzít v září, řekla ČTK náměstkyně primátora pro oblast kultury Eliška Bartáková (ANO).
Uměleckou cenu město uděluje od roku 2013 za významnou uměleckou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení jejího dobrého jména. „Jednotlivce i instituce na ocenění v pěti kategoriích navrhuje odborná porota, jež vybírá z nominací zaslaných odbornou i laickou veřejností. Letos nebude udělena cena v kategorii mecenáš kultury, protože město neobdrželo od veřejnosti žádný návrh,“ řekla.
Šestasedmdesátiletý Pavlovský dostane Cenu za celoživotní dílo. Do angažmá Divadla J. K. Tyla (DJKT) nastoupil před více než půl stoletím, ještě před ukončením studia na DAMU, a kromě šesti let v angažmá Realistického divadla v Praze v 80. letech zasvětil Plzni celý svůj umělecký život. Dvacet let byl i šéfem činohry DJKT. V Plzni vytvořil na 150 rolí. Za výkon ve hře Pavla Kohouta Ubohý vrah získal v roce 1993 Cenu Thálie, Cenu Českého literárního fondu obdržel za účinkování ve hře Tomáš Becket. Plzeň Pavlovskému udělila v roce 2011 ocenění Historické pečeti, vstoupil také do Dvorany slávy Plzeňského kraje.
Jurečkovi připadne Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let za dramaturgii a podíl na vzniku textu a hudby ke hře Poslední zrnko písku. Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let dostane Hucl za knihu Návrat ke kruhu, která představuje rozsáhlý výběr z jeho tvorby. Ivo Hucl svou básnickou a kurátorskou tvorbou dlouhodobě reprezentuje uměleckou scénu Plzně nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeho nová kniha Návrat ke kruhu v téměř 500 básních mapuje jeho cestu od normalizace, kdy své texty publikoval pouze v samizdatu, přes období osobního hledání, až k otevření se imaginaci, člověku a přírodě.
Západočeská galerie obdrží Cenu za významnou kulturní událost roku za projekt „Nad slunce jasnější. Plzeňská madona a krásný sloh“. Výstava byla kvůli koronavirové pandemii otevřená v roce 2020 jen několik dní, nyní je prodloužena. Sleduje široké souvislosti vzniku madony v pražském duchovním prostředí královského a arcibiskupského dvora a intelektuálního okruhu pražské univerzity. Představuje její kult a reflexi v hranicích Českého království i mimo něj.