Článek
„Jde o preventivní opatření,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Voda v přehradě je zatím velmi čistá, drží se na stupni jedna pětibodové škály. Podle údajů z Povodí Labe je u hráze vidět do třímetrové hloubky a voda má zhruba 21 stupňů Celsia.
Jablonecká přehrada o rozloze 27 hektarů je oblíbeným místem ke koupání nejen pro obyvatele Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí, letos ale zatím takových dní moc nebylo, což pomáhá i kvalitě vody. Loni touto dobou už hygienici v přehradě nedoporučovali kvůli zvýšenému množství sinic koupání citlivým jedincům, jako jsou děti, těhotné ženy nebo alergici.
Se společností PWT spolupracoval jablonecký magistrát už loni. Na hladině přehrady byly také dvě jednotky, ale až od poloviny srpna v reakci na zvýšené množství sinic. Letos se město dohodlo na spolupráci už na konci června a zařízení nasadilo preventivně. „Za obě jednotky zaplatíme zhruba 360 000 korun a zůstanou na hladině přehrady do konce září. Dalších 76 000 vynaloží město na monitoring, který bude probíhat v celé nádrži Mšeno,“ řekl náměstek primátora Milan Kouřil.
Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Pracovníci PWT dnes na přehradě umístili dva vysílače, které jsou zhruba 30 centimetrů pod hladinou, upozorňují na něj jen pontony se solárním panelem, který je pohání. „Budeme zároveň zajišťovat i monitoring vody,“ řekl výkonný ředitel společnosti Petr Kvapil.