Článek
„Nechali jsme si ukrást obec,“ říkají více než rok po komunálních volbách obyvatelé moravskoslezské Hrčavy v investigativní sérii Ve stínu Malé Prahy.
Volební pasivita starousedlíků je přivedla do složité situace, která může potkat stovky obcí po celém Česku – občané až příliš pozdě zjistili, že nikdo z nich neplánuje v příštích volbách kandidovat na obecní radnici. A tak Hrčavu nakonec ovládli „přespolní“ kandidáti, když pomocí účelově nahlášeného pobytu složili jedinou kandidátní listinu.
Ti nyní mohou vládnout neomezeně, bez zásahů opozice. A dokážou řízení obce umně propojit s vlastními byznysovými aktivitami – Hrčava je totiž díky své pozici na trojmezí Česka, Slovenska a Polska ideálním lákadlem pro turisty.
Nejde ale o jedinečný úkaz. Podle dat Českého statistického úřadu bylo obcí s jedinou kandidátní listinou v posledních volbách 1 612. Co mohou občané dělat, pokud se rozhodnou zastupitelstvu vzepřít a do příštích komunálních voleb je ještě daleko?
Podle experta na správní právo z Masarykovy univerzity v Brně Petra Průchy neexistuje plošný mechanismus, který by stávající zastupitelstvo mohl odvolat.
„Zvolením zastupitelstvu vzniká mandát, který trvá až do konce volebního období. Není jeden obecný mechanismus, který by vedl k jejich odvolání. Ostatně bylo by to proti tomu, jak je u nás demokratický systém nastaven,“ uvedl Průcha.
Podle něj ale existují dílčí kroky, kterými se mohou obyvatelé bránit a jež mohou v krajním případě vyústit až ve vyhlášení nových voleb.
„Vždycky jsou to ale individuální případy, kterým předchází důkladná analýza situace. Včetně důvodů, proč tak chtějí učinit,“ dodal.
Mandát zastupitele zaniká z různých důvodů. Například, pokud ustavený zastupitel odmítne vykonat slib anebo se mandátu vzdá dobrovolně. Zastupitelstvo může zánik funkce jednoho ze svých členů vyslovit i tehdy, pokud dojde k neslučitelnosti dvou funkcí. Funkce zastupitele je neslučitelná například se zaměstnáním v obecním úřadě.
A mandát zastupiteli podle zákona o obcích zaniká i s jeho odsouzením k nepodmíněnému trestu. Proto, pokud existuje podezření na nezákonné aktivity členů zastupitelstva, patří mezi nejefektivnější nástroje podání trestního oznámení.
Dále mohou občané na zastupitelstva apelovat i peticemi anebo jinými „měkkými“ aktivitami.
Rezignace některých členů zastupitelstva v obci do 500 obyvatel už pak může být jen krok k vyhlášení nových voleb.
Zákon totiž stanovuje, že vedení obce musí mít nejméně pět členů. V případě Hrčavy, která má 7 křesel a kandidátka hnutí ANO v čele s Markem Sikorou neměla žádné náhradníky, by k novým volbám došlo tehdy, pokud by o mandát přišli alespoň tři zastupitelé.
To se po posledních volbách do zastupitelstev v roce 2018 stalo hned v jedenácti obcích. Zvolení kandidáti se tam nedomluvili anebo se svých míst ve vedení dobrovolně vzdali.
Byly to obce Hrušky, Skřípov, Újezdeček anebo Praha-Nedvězí. Nové zastupitele si v opakovaných volbách vybíral i Nekvasov a obce Ves Touškov na Plzeňsku, Bernardov na Kutnohorsku, Kněžičky na Nymbursku, Zlatá u Prahy, Křivoklát a Pravy na Pardubicku.