Článek
Podle nezávislého tribunálu, jemuž předsedá bývalý prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii sir Geoffrey Nice, je v čínských vězeňských táborech uvězněno více než 1,5 milionu vězňů. Někteří z nich jsou zabíjeni kvůli tomu, aby jejich orgány sloužily rozvíjejícímu se obchodu s transplantacemi, který má hodnotu zhruba 1 miliarda dolarů ročně.
„Vynucené vytěžování orgánů bylo po mnoho let pácháno v celé Číně ve významném měřítku,“ konstatoval tribunál ve své závěrečné zprávě zveřejněné tento týden.
Státní média přitom v roce 2014 uvedla, že ČLR bude postupně praxi odebírání orgánů popraveným vězňům opouštět. Místo toho se země měla spoléhat na národní dárcovský systém.
Tribunál ale dospěl k závěru, že v rámci tohoto dárcovského systému nemůže existovat dostatečný počet způsobilých dárců pro ohlášený počet transplantací, uvedl The Guardian.
V prohlášení tribunál uvedl, že mnoho z obětí patřilo do různých náboženských menšin. Nejčastěji šlo o stoupence hnutí Fa-lun-kung, duchovní disciplíny, kterou Peking zakázal v 90. letech minulého století a považuje ho za sektu. Podle tribunálu svědci, experti a vyšetřovatelé vyprávěli o tom, jak byli praktikující Fa-lun-kungu zabíjeni, aby mohly být jejich orgány „vytěženy“. Vypověděli také, že nucené odebírání orgánů bylo prováděno i v situacích, kdy oběti byly stále naživu.
Tribunál označil za postižené menšiny rovněž Tibeťany nebo ujgurské muslimy. Ti jsou v současné době v obrovském počtu zadržováni v západní Číně.
„Praktikující Fa-lun-kungu byli jedním – a pravděpodobně i hlavním – zdrojem zásoby orgánů. Koncentrované pronásledování a lékařské testování Ujgurů je novější,“ uvedl tribunál. Varoval však, že rozsah lékařských testů ujgurských muslimů značí, že čínský režim s variantou Ujgurů jako „orgánové banky“ počítá, uvedla BBC.
Tribunál byl ustanoven Mezinárodní koalicí za ukončení zneužívání transplantací v Číně – neziskovou organizací, ve které působí právníci, akademici, obhájci lidských práv i zdravotní odborníci. Země jakákoliv podobná obvinění dlouhodobě popírá.
„Už není otázkou, zda se odběr orgánů v Číně děje. Tento dialog je skutečně u konce. Potřebujeme naléhavou reakci, abychom zachránili životy těchto lidí,“ uvedla Susie Hughesová, výkonná ředitelka a spoluzakladatelka koalice pro BBC.
Obvinění z nuceného odběru orgánů v Číně poprvé vyšla najevo v roce 2001. Tehdy byl v zemi zaznamenán boom transplantací, přičemž se čekací doby neobvykle zkrátily. Čínské weby inzerovaly srdce, plíce a ledviny k prodeji a k dispozici v předstihu. To může naznačovat, že oběti mohly být zabíjeny na požádání.