Článek
Mezi odpadky o celkové hmotnosti 5,9 kilogramu bylo 115 plastových kelímků, čtyři PET lahve, 25 igelitových tašek, dvě gumové letní žabky a přes tisíc dalších kusů plastů, informovala o tom v úterý agentura AP.
5,9 kg sampah plastik ditemukan di dlm perut paus malang ini! Sampah plastik yaitu: plastik keras (19 pcs, 140 gr), botol plastik (4 pcs, 150 gr), kantong plastik (25 pcs, 260 gr), sandal jepit (2 pcs, 270 gr), didominasi o/ tali rafia (3,26 kg) & gelas plastik (115 pcs, 750 gr). pic.twitter.com/ZFWZgkbnzu
— WWF-Indonesia (@WWF_ID) November 19, 2018
Rozkládající se tělo vorvaního samce, který měřil na délku 9,5 metru, bylo objeveno v indonéském národním parku Wakatobi. Vzhledem k pokročilému stadiu rozkladu velryby nebylo možné určit příčinu úmrtí, informoval o tom Světový fond na ochranu přírody na svém Twitteru. Tělo mohutného mořského kytovce bude pohřbeno později během tohoto týdne.
Indonésie je po Číně druhým největším producentem plastů na světě. Podle akademického časopisu Science Indonésie vyprodukuje mimo jiné 1,29 milionu tun plastu, které následně skončí v oceánu. Luhut Binsár Pandžajtan, indonéský ministr pro námořní záležitosti a rybolov uvedl pro AP, že je možné, že i těla mnohých dalších mořských živočichů jsou také znečištěna plastovým odpadem, což je pro naše životy velmi nebezpečné. Pandžajtan dodal, že se Indonésie snaží do roku 2025 snížit svůj plastový odpad o 70 procent.