Článek
Lidé mohou v programu žádat až 500 tisíc korun, lhůta splatnosti je maximálně šest let. Žádost o úvěry mohou obyvatelé podávat dvakrát ročně. Naposledy schvalovali zastupitelé půjčku lidem na bydlení loni v září, kdy rozhodli, že 18 žadatelů si rozdělí částku přesahující 5,4 milionu korun.
„Finanční prostředky občané používají u rodinných domů na opravy střech, zateplení fasád a k výměně oken a dveří, což i z pohledu města je žádoucí, neboť se mění k lepšímu vzhled města. Někteří obyvatelé využívají úvěru k vylepšení svých zahrádek obytnými terasami s pergolou, případně vybudováním zahradních domků, novým oplocením a vybudováním nových pochůzných ploch,“ uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS). Peníze lidem slouží i k výměně kuchyňských linek nebo pořízení vestavěných skříní v bytech a domech.
O příspěvek na bydlení pro druhé pololetí budou moci lidé znovu žádat od 1. dubna do 31. května. Pro letošek je v rozpočtu města pro poskytování dotovaných úvěrů na opravu bydlení vyčleněno 8,1 milionu korun. Radnice peníze podle Blahy půjčuje fyzickým osobám i společenstvím vlastníků bytových jednotek.
Výzvy na opravy bydlení podle nových pravidel vyhlásila radnice poprvé v roce 2009. Od té doby město podle starosty poskytlo 365 úvěrů na bydlení v hodnotě 88,2 milionu korun. Zřejmě rekordní zájem o půjčky zaznamenala radnice v roce 2016, kdy poskytla 33 žadatelům více než osm milionů korun. Naopak v roce 2013 město přijalo jen šest žádostí, na jejichž základě poskytlo půjčku za asi 1,2 milionu korun.