Článek
Používání uhlí si podle zprávy Greenpeace vybírá nejvyšší daň v Číně, USA a Indii – dopady v těchto zemích ekologové ve své zprávě vyčíslili na 900, 600 a 150 miliard dolarů ročně. Jde o škody způsobené zdravotními obtížemi a předčasnými úmrtími 4,5 milionu lidí v produktivním věku a 40 tisíc dětí, které ještě neoslavily páté narozeniny.
„Každý rok zabije znečištění vzduchu způsobené spalováním fosilních paliv miliony lidí. Zvyšuje pravděpodobnost mrtvice, rakoviny plic, astmatu a stojí nás miliardy dolarů,“ citovala agentura Bloomberg Sun Min-ua, bojovníka za čisté ovzduší z jihoasijské „divize“ Greenpeace s tím, že nasazení obnovitelných zdrojů a vytlačení spalovacích motorů by stav výrazně zlepšily.
Hlavním problémem, na který Greenpeace upozorňuje, jsou kromě emisí skleníkových plynů drobné prachové částice PM 2,5, které se usazují v plicích. Podle statistik je jejich působení vystaveno 91 procent všech obyvatel planety. A čím lidnatější stát, tím náklady na jejich léčení narůstají, což vysvětluje pořadí na prvních příčkách.
V globálním měřítku ekologové spočítali, že kvůli nemocem „z prachu“ zaměstnanci za rok promeškali 1,8 miliardy pracovních dnů, což samo o sobě stačí na škody ve výši 100 miliard dolarů.
Boj s emisemi skleníkových plynů a přechod na obnovitelné zdroje je jediná cesta, jak zabránit nejhorším dopadům klimatické změny, tvrdí Greenpeace. Bez omezení emisí se v roce 2050 průměrná teplota na Zemi zvýší o dva stupně Celsia, což podle listopadové zprávy Oxford Economics povede k propadu světového HDP o 2,5 až 7,5 procenta.