Článek
Instalovaný výkon chvaletické elektrárny činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Pardubický kraj na začátku prázdnin vyhověl žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Firma ji požadovala, aby mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Proti rozhodnutí kraje se chtějí k Ministerstvu životního prostředí odvolat ekologické organizace.
Sev.en EC loni inkasovala 250 milionů korun od jedné z bank, která ručila za společnost Královopolská RIA, že zvládne kvalitně v termínu zmodernizovat 3. a 4. blok elektrárny. Podle Sev.en EC to ale firma neprovedla. Obě společnosti vedou spor od června 2017. Královopolská RIA je v insolvenci.
Zakázka na modernizaci dvou bloků měla stát 2,6 miliardy korun. Termín dokončení se dvakrát posunul, poté zadavatel Sev.en EC kvůli nedodržení termínu vypověděl smlouvu a odmítá uhradit provedené práce na obou blocích. Královopolská Ria zpoždění zdůvodňovala následnými požadavky ze strany zadavatele, které nebylo možné splnit v původně sjednaných termínech.
Do insolvenčního řízení s Královopolskou Ria přihlásila Sev.en EC nepodmíněné pohledávky v souhrnné hodnotě téměř 546 milionů korun. Byla také jedním z věřitelů, kteří loni v červnu odmítli podpořit navrhovaný reorganizační plán Královopolské Ria, pro nějž hlasovalo víc než 90 procent věřitelů. Brněnský krajský soud námitky Sev.en EC zohlednil a loni v srpnu reorganizaci zamítl a vyhlásil na majetek Královopolské Ria konkurz. Ten ale zrušil svým rozhodnutím Vrchní soud v Olomouci v říjnu loňského roku a věc vrátil na Krajský soud v Brně, který zatím nerozhodl.
Letos v lednu podala Královopolská RIA arbitrážní žalobu k Mezinárodní obchodní komoře v Londýně.
Chvaletice jsou nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu jsou od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.