Článek
Dva tweety Elona Muska během posledních dvou let porušily dohodu, kterou uzavřel s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Podle schválené dohody musí právníci Tesly předem schválit určité příspěvky, jež Musk na sociálních sítích zveřejňuje. V úterý o tom informoval deník The Wall Street Journal.
CEO Tesly je dlouhodobě známý svým neformálním přístupem k psaní příspěvků na Twitteru. Značně se tím odlišuje od řady jiných nejvyšších představitelů velkých firem.
V roce 2018 se na něj však snesla smršť kritiky poté, co v jednom ze svých tweetů uvažoval o převzetí Tesly do vlastních rukou. SEC jej za to následně obvinila z podvodu. Musk nakonec musel u soudu souhlasit s dohodou, která mu ukládala povinnost, aby jeho právníci kontrolovali veškeré příspěvky na sociálních sítích obsahující klíčové informace pro akcionáře Tesly.
O pár měsíců později, kdy byl znovu předvolán před soud kvůli nedodržení soudem nastavených pravidel, byla dohoda upravena. Obsahovala seznam konkrétních témat, jako například finanční situace společnosti nebo výrobní čísla, ke kterým potřeboval souhlas, aby o nich mohl tweetovat.
Nyní SEC společnosti Tesla oznámila, že dva tweety Elona Muska z let 2019 a 2020 obsahovaly informace bez požadovaného předběžného schválení. Jeden z tweetů se týkal objemů výroby solárních střech Tesly a druhý ceny akcií společnosti.
Tesla stock price is too high imo
— Elon Musk (@elonmusk) May 1, 2020
Spooling up production line rapidly. Hoping to manufacture ~1000 solar roofs/week by end of this year.
— Elon Musk (@elonmusk) July 30, 2019
Ve zprávě není konkrétně uvedeno, o jaké tweety jde, nicméně Muskův tweet z roku 2019, v němž stálo, že Tesla „doufá, že dokonce tohoto roku vyrobí přibližně tisíc solárních střech týdně“, okamžitě vyvolal pochybnosti, zda neporušuje soudní dohodu.
The Wall Street Journal citoval některé pasáže z dopisu, který Tesle poslal nejvyšší představitel SEC v loňském květnu. Uvádí v něm, že společnost selhala v „prosazování postupů a kontrol navzdory opakovanému porušování dohody panem Muskem“, a dále také, že se Tesla „vzdala svých povinností“ požadovaných soudem.
Není jasné, zda nyní bude SEC podnikat kroky proti Tesle nebo přímo Muskovi. Ovšem poté, co byl v roce 2018 souzen – ještě před novou soudní dohodou –, se SEC snažila Muska odvolat z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva Tesly. Twitterový hříšník nakonec odstoupil z představenstva, ředitelem však zůstal, přičemž nepřiznal ani nepopřel svou vinu.
Akcie Tesly se po zveřejnění zprávy The Wall Street Journal prudce propadly. V závěru ale propad činil méně než 0,5 procenta.