Článek
Kdo si ve středu našel na Twitteru profil kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky, byl asi překvapen. Místo sloupce s příspěvky se mu ukázalo upozornění, že účet je „dočasně omezen“, protože byla zaznamenána „neobvyklá aktivita“.
Na profil s Dukovými tweety se návštěvník dostal až po zakliknutí, že jej chce opravdu zobrazit.
Takové omezení znamená, že majitel účtu nemůže vkládat další příspěvky. Twitter k němu přistupuje například při podezření, že takzvaně „spamuje“, tedy zahlcuje síť návalem příspěvků, nebo šíří urážlivý či nevhodný obsah.
„Twitter pana kardinála Duky byl zablokován, příčinu neznáme a nebyla nám oznámena,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz.
Na omezení účtu předtím kriticky upozornil na Twitteru například režisér Jiří Strach, který je Dukovým přítelem. „Bůh je mrtev a svoboda slova taktéž,“ napsal režisér pohádkové komedie Anděl Páně.
K svátku svobodny a demokracie nám Ústřední výbor Komunistické strany Twitter dal krásný pokrokový dárek!
— Jiri Strach (@Lotzasrando) October 28, 2020
Bůh je mrtev a svoboda slova taktéž.
Konečná, vystupovat! pic.twitter.com/lJfuRfzdJt
Duka bývá v církvi řazen ke konzervativnějšímu křídlu, v posledních letech se dostal do sporů s liberálnějšími teology, jako jsou Tomáš Halík nebo Tomáš Petráček. Kardinál se například postavil proti přijetí Istanbulské úmluvy, která má zlepšit ochranu žen proti násilí. Podle Duky ale v sobě úmluva nese „genderovou ideologii“ a staví muže a ženy proti sobě. Kvůli jeho projevům kardinála často kritizují zástupci LGBT komunity.