Článek
Šéfovi fotbalové Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi se může stát, že se bude na zápasy skupinové fáze Evropské ligy dívat doma v obývacím pokoji prostřednictvím televizní obrazovky.
Je velmi pravděpodobné, že se jeho výroky na Twitteru, vypubilkované v emocích krátce po vyřazení z kvalifikace Ligy mistrů na Dynamu Kyjev, bude zabývat disciplinární komise UEFA. Tvrdík dal do souvislosti výkon rozhodčích s faktem, že Dynamo Kyjev ovládají bratři Surkisové, přičemž Grigorij je viceprezidentem UEFA.
Připomeňme si ony tweety Jaroslava Tvrdíka:
A nabízí se srovnání s jarní kauzou vlastníka AS Řím, který za kritiku výkonů rozhodčích dostal vedle pokuty i tříměsíční zákaz ocitnout se na stadionu v zápasech zařazených do soutěží UEFA.
Tvrdík ve svých tweetech, které v úterý večer napsal a do středečního rána smazal, nepřímo souhlasil s fanouškovským sloganem „UEFA Mafia”. Na sociálních sítích se mu od příznivců Slavie, taktéž rozhněvaných na výkon rozhodčích na stadionu Dynama, dostává výrazů silné podpory.
Jeden namátkou vybraný tweet za všechny:
Pane Tvrdiku, jsem rad ze jste v cele SK Slavia Praha. A jsem rad, ze se nebojite rict svuj nazor na svuj SOUKROMY UCET. Kdybych byl na vasem miste mozna bych napsal jeste neco horsiho nez vy. SKS Forever
— matouspatocka (@matouspatocka) August 16, 2018
Pokud by v Evropské lize, kterou bude Slavia na podzim hrát, zaznělo masové skandování „UEFA Mafia” nebo jiné projevy zpochybňující integritu UEFA, hrozily by klubu vysoké finanční sankce. Válku s UEFA vedou dlouhodobě fanoušci Legie Varšava. A kvůli ní mimo jiné neviděli zápas jejich klubu s Realem Madrid, který se z rozhodnutí UEFA odehrál před prázdným hledištěm.
Slávisté vypadli s Kyjevem po výsledcích 1:1 a 0:2. Nelíbilo se jim, že v pražském utkání inkasovali, když na hřišti byly dva míče, v Kyjevě pak emoce přinesl Teclův neuznaný gól, neodpískaná ruka domácích a branka na 2:0 docílená z jasného ofsajdu. Rozbor situací přinesl Seznam zde.
Tvrdíkovy tweety zaznamenala česká média, takže je vysoce pravděpodobné, že je podchytil i monitoring UEFA. Předpokládá se, že Giorgio Marchetti, soutěžní ředitel UEFA, podá v souvislosti s nimi na Tvrdíka disciplinární podnět, protože Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) v podobných případech velmi dbá na to, aby nebyla zpochybňována její image.
Ani veřejnou kritiku rozhodčích nemá UEFA ráda. Nedávno se do ní v médiích pustil James Pallotta, prezident a spoluvlastník klubu AS Řím (či basketbalového klubu NBA Boston Celtics).
Pustil se do ní po semifinálové odvetě Ligy mistrů AS Řím-FC Liverpool. V médiích po vyřazení svého týmu otevřeně kritizoval několik konkrétních verdiktů rozhodčích a na závěr konstatoval, že bez videorozhodčího je Liga mistrů jen „absolutní vtip”.
Tady je Pallottovo prohlášení po utkání s Liverpoolem:
Reakce disciplinárky UEFA? Trest pro Pallottu v podobě tříměsíčního zákazu vstupu na všechny zápasy soutěží pořádaných UEFA a pokuta 19 000 eur (500 000 korun) vyměřená klubu.
Někteří fanoušci Slavie vyzývají na sociálních sítích k projevům nespokojenosti s organizací UEFA. Nebylo by to poprvé. „UEFA Mafia” se v Edenu skandovalo už v roce 2016, kdy se klub po sedmileté pauze vrátil do evropských pohárů. A přišly pokuty v řádu statisíců korun - více zde.
Obecně platí, že na „UEFA Mafia” a podobné projevy je unie organizující evropský fotbal velmi citlivá. Sankce se odvíjejí od četnosti a masovosti takových projevů, sazby pokut se radikálně zvyšují, pokud se skandování opakuje i v dalších a dalších zápasech.
Extrémním případem je napjatý vztah mezi UEFA a příznivci Legie Varšava. V roce 2014 v kvalifikaci Ligy mistrů porazila Legia doma Celtic Glasgow 4:1 a ve Skotsku vedla 2:0. Problém nastal, když na 4 minuty nastoupil Bartosz Bereszynski, který měl přitom pykat za vyloučení v předchozí sezoně. Za neoprávněný start následovala od UEFA kontumace zápasu na 3:0 ve prospěch Celtiku, který tak postoupil místo Legie.
Legia pak hrála Evropskou ligu a v utkání s Aktobe fanoušci rozvinuli obří transparent s prasetem a nápisy kritizujícími rozhodnutí UEFA. Následovala pokuta 80 000 eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 milionu korun).
Další podobné incidenty a pokuty následovaly. Znovu se objevilo i choreo s prasetem. V roce 2016 po incidentech v duelu s Dortmundem, kdy došlo ze strany příznivců Legie i k násilnostem a projevům rasismu, pak UEFA sáhla k nejtěžší sankci, kdy nařídila, aby další domácí pohárový zápas Legie proběhl bez fanoušků, před prázdným hledištěm. Ke smůle příznivců polského klubu šlo zrovna o utkání s Realem Madrid.
„Jisté je jedno, UEFA od sankcí za podobné projevy rozhodně neustoupí,” říká Petr Fousek, který ve strukturách FIFA a UEFA pracuje od 90. let a na jednom z utkání, kde příznivci Legie rozvinuli transparent s prasetem, byl shodou okolností jako delegát.
Nyní je i na Slavii, aby si rozmyslela, jak ve věci dále postupovat. Na dotaz Seznamu, zda na UEFA podá oficiální stížnost na verdikty rozhodčích, odpověděl mluvčí klubu Michal Býček takto: „Nechceme se k tomu i nadále vyjadřovat. Soustředíme se na utkání s Jabloncem a další zápasy, které máme před sebou.”
K situaci se vyjádřila i Fotbalová asociace ČR, která označila výroky představitelů Slavie za přehnané.
Vedle Jaroslava Tvrdíka totiž z Kyjeva tweetoval i další člen slávistického představenstva Tomáš Bůzek. A to mnohem nevybíravějším způsobem.
Jaroslav Tvrdík na sociálních sítích sdílel článek Aktuálně.cz, ve kterém bývalý mezinárodní sudí Jiří Grégr podrobil kritice výkon polských sudích v Kyjevě. Tvrdík zde také připustil, že při své relativní nezkušenosti s evropskými poháry nebyli představitelé Slavie na tak vypjaté momenty zcela připraveni.
Trochu jiny pohled mezinarodniho rozhodciho Gregra. Ale jinak mate pravdu, na podobnou osobni a profesni zkusenost jsme nebyli pripraveni. Vulgarity k vedeni Slavie nepatri a priste se jich vyvarujeme. Mlcet ale znamena souhlasit s tim, ze zapas byl ferovym soutezenim. A to nebyl
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) August 15, 2018
V dalších tweetech pak už i fanouškům doporučil brát zápasy s Kyjevem jako minulost a soustředit se jen na Slavii a její příští utkání.