Článek
V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů, je to o 51 procent méně než o rok dříve. Zahraničních hostů bylo méně téměř o tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
„Počet hostů v Česku se v loňském roce snížil o více než 11 milionů. Tím ubytovací zařízení utrpěla obří šok, z kterého se budou vzpamatovávat řadu let. Mnohá zařízení úplně zaniknou, jiná změní své majitele,“ komentuje výsledky hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Až do loňska návštěvnost Česka několik let nepřetržitě rostla. „Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let,“ uvedli statistici.
Tuzemských hostů se loni v Česku ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.
Nejvíce zahraničních turistů loni přijelo opět z Německa, a to 819 000. Přesto to byl i v tomto případě meziroční pokles o více než 60 procent. Poláků dorazilo do Česka 287 000, zhruba o 57 procent méně. Slováků ubylo téměř o dvě třetiny na 274 000.
Nejvýrazněji klesly příjezdy ze vzdálených destinací, jako je například Čína. Tamních turistů se u nás ubytovalo pouze 6,4 procenta oproti roku 2019. „V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit,“ popisuje Křeček.
V posledním čtvrtletí loňského roku se v Česku ubytovalo 663 000 turistů, meziročně téměř o 86 procent méně. Počet přenocování klesl o čtyři pětiny na 2,1 milionu nocí. Českých turistů v posledním kvartále roku ubylo téměř o tři čtvrtiny, zahraničních turistů bylo meziročně méně dokonce o 96 procent.
Regionálně návštěvnost od října do prosince poklesla ve všech krajích republiky. Nejhlubší propad nastal v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně, což byl pokles o 93 procent.
Úbytek návštěvnosti je znát také v Karlovarském kraji. Menší počet turistů byl podle Křečka velice specifický. „Navštívilo ho pouze o 9 procent hostů z tuzemska méně než v předešlém roce. Karlovarský kraj však nebyl schopen oslovit zahraniční hosty, u kterých byl evidován propad o 65 procent,“ říká.
Výrazně menší zájem hlásily v posledním čtvrtletí všechny sledované kategorie ubytovacích zařízení. Ve čtyřhvězdičkových hotelech bylo hostů meziročně o 89 procent méně. „Výrazně postižené byly luxusní hotely, kde se ubytovávají hlavně cizinci,“ popisuje Křeček. Ve tříhvězdičkových o 85 procent méně, v penzionech se počet ubytovaných turistů snížil o tři čtvrtiny.
Ubytovací zařízení musela být loni na jaře a pak znovu od podzimu kvůli koronaviru zavřená. Oživení poptávky po ubytování tak přinesla pouze letní sezona, cizinci v ní ale chyběli.