Článek
Ve druhém čtvrtletí přibylo v Česku turistů. Oproti loňskému pandemickému období registrují hotely a další ubytovací zařízení o polovinu více hostů i přespání.
Jde o velký meziroční nárůst, ale v porovnání s předcovidovým obdobím nedosahuje počet turistů a přespání ani třetinových hodnot. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky.
„Díky nízké srovnávací základně vypadají výsledky cestovního ruchu za druhé čtvrtletí letošního roku velmi dobře. Počet hostů vykázal obří růst a i další ukazatele vypadají v meziročním srovnání fantasticky. Nicméně ve skutečnosti se cestovní ruch vzpamatovává z tak tvrdého knokautu, že ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V tuzemských hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo celkem 1,6 milionu hostů, což je meziročně o 51,3 procenta více. Strávili v nich 4,2 milionu nocí, což je ve srovnání s loňskem nárůst o 56,1 procenta.
Návštěvnost se tím po pěti čtvrtletích dostala do kladných čísel.
Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních se od dubna do června meziročně zvýšil ve všech krajích. Nejvíce v Praze, a to o 90 procent, a Karlovarském kraji, kde byl nárůst o 72 procent.
Nejvíce hostů přijelo ve druhém čtvrtletí z Německa, statistici hlásí 57 000 příjezdů. Oproti minulému roku se jejich počet zvýšil o 14,5 procenta. Za německými turisty se v počtu příjezdů umístili slovenští cestovatelé. Poláci obsadili na pomyslném žebříčku návštěvnosti třetí příčku.