Článek
Turecká vláda podepsala koncem listopadu se Sarrádžovou vládou dvě dohody – jednu o vojenské spolupráci a druhou o hranicích ve východním Středomoří, kterou si strany v moři vymezily výlučné ekonomické zóny. Tou první dohodou Ankara znepokojila zejména Rusko, tou druhou vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří.
Dohoda o vojenské spolupráci má Sarrádžově vládě pomoci v boji proti východolibyjským jednotkám polního maršála Chalífy Haftara v občanské válce. Obě strany konfliktu mají i přes zbrojní embargo OSN vojenskou podporu jiných států. Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, zatímco Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty podle nedávné zprávy expertů OSN podporují Haftara. Podle neoficiálních zdrojů podporuje Haftara také Rusko.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento měsíc prohlásil, že jeho země zváží vyslání vojáků do Libye, až o to bude požádána. Dohady, že to bude brzy, v pátek podpořil prohlášením, že Ankara už nebude mlčet o ruských žoldnéřích v Libyi podporujících Haftara. Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin se sejdou začátkem ledna v Turecku a očekává se, že by mohli hovořit i o tomto tématu.