Článek
Téměř šedesát dnů trvalo, než získala od státu slibovanou finanční podporu Kateřina Herčíková, která jako umělkyně na volné noze účinkuje převážně v muzikálech.
Žádost o jednorázovou pomoc z programu Covid Kultura II podala první možný den, tedy 23. října, peníze dorazily po bezmála dvou měsících v pátek 18. prosince.
„A to jsem měla štěstí,“ tvrdí Kateřina Herčíková s tím, že řadě kolegů peníze ještě nedorazily a obávají se, zda je ještě do konce roku vůbec obdrží. „Všichni si berou dovolené. Mezi svátky, to jsou dny, kdy si lidé chodí sednout do práce, aby se neřeklo, a připravují se na Silvestra,“ předpokládá i další průtahy na úřadech umělkyně.
Kateřina Herčíková popisuje, že od zaslání žádosti trvalo více než měsíc, než dostala zpětnou vazbu od Ministerstva průmyslu a obchodu, že se jim nezdají doložené přílohy. A následně od konce listopadu čekala další tři týdny.
„A na telefonní lince mi paní řekne, ať vydržím. A já na to dobře, tak já vám řeknu příběh, já držím už od října. Už začínám být zoufalá,“ líčí Herčíková.
Žádost posuzují dvě ministerstva
Podle Lukáš Vilta, choreografa, který se aktuálně snaží pomáhat kolegům z branže a zvažuje založení spolku, který by zastřešoval umělce na volné noze, na vyplacení čeká více než polovina žadatelů o jednorázovou pomoc. „Bavíme se o těch, co zažádali během listopadu nebo prosince, ale jsou tam i říjnoví,“ tvrdí Vilt, podle kterého je problém zejména v dvojí kontrole žadatelů.
Nejdříve totiž hodnotí žádost úředníci na Ministerstvu kultury, pod které starost spadá, následně ale předají schválené žadatele ještě na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které fakticky kompenzace formou vypsané výzvy vyplácí.
Petra Hrušová z tiskového oddělení Ministerstva kultury vyvrací obavy, že by se přes svátky vyhodnocování žádostí zpomalilo. „Neočekáváme, že by přes svátky došlo ke zpomalení prací na hodnocení, naopak, práce bude pokračovat v obvyklém tempu,“ reaguje Hrušová a dodává, že v lednu se bude vyhlašovat další výzva pomoci.
Podle statistik Ministerstva kultury k 15. prosinci přijali zhruba 4200 žádostí, další ještě mohou přicházet do 22. prosince. Z toho Ministerstvo kultury zvládlo schválit a předat 3039 žádostí Ministerstvu průmyslu a obchodu a to pak proplatilo 2800 žádostí. Tedy více než polovinu.
Výzva Covid Kultura nabízí dvě formy podpory. Pro umělce na volné noze jednorázovou finanční injekci v podobě 60 tisíc korun nebo druhou možností je kompenzace 50 procent uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené akce a až 80 procent uznatelných výdajů za „kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury“.
Zkouší se zadarmo, peníze až z představení
Umělci na volné noze prožívají od března prakticky období bez práce v oboru. „Ten, kdo měl finance, tak je dočerpal v létě a doufal, že už od září budou moci normálně hrát. A oni nás zase zavřeli,“ popisuje Kateřina Herčíková a dodává, že si neumí představit, jak by dokázala dál fungovat, kdyby jí šťastně nedorazila kompenzace v pátek před Vánoci.
V komerční kulturní sféře funguje dlouhodobě zavedený systém, že umělci, ale i další kulturní pracovníci dostávají peníze až za představení s platícími diváky. Finančně jsou proto závislí právě na počtu odehraných představení. Za mnohdy časově náročné zkoušení zpravidla mzdu nedostávají.
Zároveň jsou umělci vázaní smlouvami a složitě si hledají jinou práci, ve chvíli, kdy musí být zároveň k dispozici pro představení a zkoušení.
A to je jeden z důvodů, proč Lukáš Vilt připravuje založení spolku, který by měl na problémy umělců na volné noze upozorňovat.