Článek
Podobně tragických příběhů bylo ale v posledních letech v Americe více. Mezi mediálně nejznámější patří zabití Erica Garnera, který v New Yorku nelegálně prodával cigarety a při zatčení - podobně jako George Floyd policii prosil, že nemůže dýchat, zabití Michaela Browna v roce 2014 vyvolalo desetidenní násilné protesty ve městě Ferguson, mentálně postižený Ezell Ford byl zastřelen v Los Angeles, i když nebyl ozbrojený a jedna ze tří střel ho zasáhla zblízka do zad, 12letý Tamir Rice byl zastřelen, když měl u sebe repliku pistole, Walter Scott byl zastřelen, když neozbrojený utíkal policii, Freddie Gray v roce 2015 zemřel v policejní cele týden poté, co byl zatčen.
Pobouření vzbudilo i video, ve kterém policejní důstojník ubezpečuje bílou ženu, aby se nebála, že by jí zastřelil, protože není černá. „Pamatujte si, my zabíjíme jenom černé. A vy černá nejste. Viděla jste v některém videu, že bychom zabili bílého?“ ptá se americký policista. Podle britských novin Guardian je ve Spojených státech 9× pravděpodobnější, že bude zabit policií černoch ve věku od 15-34 let, než je tomu u bílých obyvatel.
„Rasismus ve Spojených státech bezpochyby existuje,“ říká profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš. „Je to původní hřích Ameriky. Takový mlýnský kámen, který si nese a možná i navždy ponese. Zakladatelé Ameriky - jako byl například Thomas Jefferson - mluvili nádherně a velmi elegantně o svobodě, ale sami přitom vlastnili otroky.“ dodává profesor Lukeš.
„Platí to i o dnešní době, byť samozřejmě v naprosto jiné míře a formě. A teď můžeme buď lamentovat nad tím, že ani ta dnešní doba není ještě dokonalá, anebo se naopak můžeme radovat z toho, že jsme udělali veliký pokrok od doby Thomase Jeffersona. Mojí osobní tendencí je, že spíš obdivuju současnou občanskou společnost, která tady skutečně funguje a jde správným směrem, a každá nová generace je tady eticky a morálně čistší, než byla ta předchozí.“
Profesor Lukeš také rozebírá prezidentovo chování během nepokojů v amerických městech: „Trumpovo chování, kdy vyzýval guvernéry jednotlivých států, aby proti demonstrantům tvrdě zasáhli, anebo nechal rozehnat poklidnou a legální demonstraci před Bílým domem, aby se mohl vyfotit s biblí před kostelem, odsoudili i samotní republikáni nebo bývalý prezident George W. Bush. Kritické hlasy ohledně jeho chovaní zaznívají i z jeho administrativy, distancoval se od něho současný ministr obrany Mark Esper, tvrdě ho zkritizoval armádní generál James Mattis a mnoho dalších.“
„Největší pobouření vyvolal jeho rouhačský výlet z Bílého domu ke kostelu sv. Jana. Pořádkové síly totiž před jeho návštěvou, brutálně vytlačily pokojně protestující mladé lidi. Fotografie, kde prezident třímá bibli, kterou evidentně nikdy neotevřel, je rouhačská. To mi napsal jeden kolega ke zmíněné fotografii, kterou mi poslal. Připsal k ní dvě slova: blasfémie a diktatura. Pokud člověk může věřit průzkumům veřejného mínění, tak bych se o jeho znovuzvolení od dneška velmi obával.“
Celý rozhovor s Igorem Lukešem naleznete v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv si můžete projít zde.