Článek
Analýza údajů amerického ministerstva obchodu, kterou provedla poradenská společnost Trade Partnership Worldwide, ukazuje, že tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o celních válkách, jež je snadné vyhrát, neplatí.
Americké podniky podle agentury Reuters stály celní války 46 miliard dolarů – především kvůli čínským odvetným clům. Na nich americké firmy podle analýzy přišly zhruba o 37,3 miliardy dolarů. Spojené státy a Čína spolu od roku 2018 vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla.
Analýza rovněž ukázala, že export amerického zboží, které se stalo terčem odvetných cel ze strany Číny a dalších zemí, klesl ve 12 měsících do konce loňského listopadu o 23 procent oproti roku 2017, tedy období před začátkem platnosti cel. V případech, kdy byla tato odvetná cla odstraněna, se navíc export prozatím nedokázal vrátit na dřívější úrovně, upozornil viceprezident společnosti Trade Partnership Worldwide Dan Anthony.
Peking a Washington minulý měsíc oznámily dosažení první fáze obchodní dohody, a odvrátily tak eskalaci obchodní války. Tuto dílčí dohodu by měly obě strany podepsat příští týden.
Spojené státy by v rámci dílčí dohody měly u dovozu z Číny v roční hodnotě 120 miliard dolarů snížit cla o polovinu na 7,5 procenta. Ponechají však v platnosti 25procentní cla na import z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů.
Druhá část počká do voleb
Druhá část americko-čínské obchodní dohody možná bude hotová až po listopadových prezidentských volbách. Vyjednávat se o ní ale začne brzy, řekl podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump.
„Jednání o druhé fázi začnou hned. Bude to chvíli trvat,“ sdělil Trump v Bílém domě. „Myslím, že s tím budu chtít počkat až po volbách, protože si myslím, že můžeme uzavřít o něco lepší smlouvu, možná mnohem lepší smlouvu,“ dodal prezident.
Spojené státy a Čína spolu od roku 2018 vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila. Jejich spor narušil proud zboží v hodnotě miliard dolarů, otřásl finančními trhy a hrozil zpomalením globálního ekonomického růstu.