Článek
„Dnes jsme oznámili Kongresu, že (loňský) zákon o sankcích proti Rusku už způsobil ztrátu ruskému zbrojnímu průmyslu,” uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Odhadujeme, že od přijetí zákona upustily zahraniční vlády od oznámených či plánovaných zakázek od ruského zbrojního průmyslu v hodnotě několika miliard dolarů. Jestliže je tedy zákon účinný, není třeba uvalit sankce na konkrétní subjekty a jedince - zákon už slouží jako odstrašující prostředek," dodala.
Ministerstvo financí Spojených států jen v pondělí zveřejnilo seznam desítek ruských oligarchů a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Mezi politiky je jméno premiéra Dmitrije Medveděva, dále Putinových poradců a ministrů včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Dále je na seznamu přes 90 oligarchů s majetkem dosahujícím u každého z nich až miliardy dolarů. Mezi nimi jsou miliardáři Roman Abramovič a Michail Prochorov.
Nejužší kruh kolem Putina je už zahrnut do sankcí z roku 2014, které byly uvaleny za anexi Krymu. Rozšířená verze zasahuje podle agentury Reuters hlouběji do ruské podnikatelské elity. Ministerstvo financí uvedlo, že měřítkem výběru byl majetek a blízké vztahy k ruskému režimu.
Kritici Trumpovi vyčítají, že jeho administrativa postupuje proti Rusku příliš mírně. Už zmiňovaný zákon o sankcích proti Rusku, který dříve schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu, podepsal Trump loni v srpnu s výhradami. Sankční zákon jej fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu.
Agentura AP připomíná, že stále probíhá vyšetřování údajného ruského ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016.