Článek
Před možnou kompromitující situací varovali bezprostředně po inauguraci Donalda Trumpa jak Barack Obama, tak posléze i náměstkyně ministryně spravedlnosti Sally Yatesová. Yatesová nyní poprvé o kauze promluvila veřejně - před výborem amerického Senátu. Novou vládu prý varovala, že by Michael Flynn mohl být vydíratelný, protože svým šéfům zjevně lhal o svých kontaktech s ruským velvyslancem.
Prohlášení Yatesové před výborem Senátu zabývajícím se údajným vměšováním Ruska do amerických prezidentských voleb nabídlo podle agentury AP zdaleka nejpodrobnější vylíčení řetězce událostí, které vedly k Flynnovu pádu z vysoké funkce během prvních týdnů Trumpovy vlády.
Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.
Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.
Sám Trump se pokusil od skandálu s Flynnem distancovat. Na Twitteru poznamenal, že to byla Obamova vláda, která dala Flynnovi nejvyšší bezpečnostní prověrku, když pracoval v Pentagonu.
General Flynn was given the highest security clearance by the Obama Administration - but the Fake News seldom likes talking about that.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 8, 2017
Trump se však podle AP nezmínil, že Obama v roce 2014 Flynna odvolal.
V další poznámce Trump doporučil ptát se Yatesové pod přísahou na to, co ví o tom, jak se utajené informace o Flynnovi rychle dostaly do novin. Ta však nařčení z úniku informací odmítla.
Yatesová popsala schůzku s právníkem Bílého domu Donem McGahnem z 26. ledna, během níž varovala, že Flynn zjevně podvedl vládu ohledně svého jednání s ruským velvyslancem.
Představitelé Bílého domu trvali na tom, že Flynn během prezidentského přechodného období nejednal s Kisljakem o sankcích vyhlášených USA proti Rusku. Flynna požádali o odstoupení poté, co zpravodajské služby naznačily, že je o povaze hovorů s diplomatem obelhal.
Flynn podle Yatesové klamal amerického viceprezidenta - a Rusové o tom věděli. „To vytvořilo kompromitující situaci. Situaci, kdy poradce pro národní bezpečnost mohl být v podstatě vydírán Rusy," řekla. „Cítili jsme, že je velmi důležité, abychom tyto informace dostali do Bílého domu, a to zčásti proto, že viceprezident dělal falešná prohlášení na veřejnosti, a protože jsme věřili, že generál Flynn byl pravděpodobně ohrožen," řekla dále Yatesová. „Věděli jsme, že to není dobrá situace, a proto jsme chtěli, aby se Bílý dům o tom dozvěděl," dodala.
O čtyři dny později ji Trumpova vláda propustila, kvůli nesouhlasu s prezidentovým rozhodnutím ohledně imigrace.