Článek
Hodinu trval první proslov prezidenta Donalda Trumpa před oběma komorami amerického Kongresu. Tamní média jeho vyznění převážně hodnotí jako mnohem smířlivější a uměřenější. Jako řeč, ve které nechyběly zmínky o společných cílech, o „obnovení ducha Ameriky“ nebo „nové kapitole americké velikosti“.
Trump se také jasně postavil k tomu, co mu bylo v posledních dnech často vyčítáno, že neodsoudil zločiny z nenávisti, ať už to byla vlna bombových výhrůžek židovským centrům a ničení židovských náhrobků nebo střelba na dva Indy v Kansasu, na které útočník křičel, aby vypadli z jeho země.
„Nedávné výhrůžky židovským komunitním centrům a demolování židovských hřbitovů, stejně jako střelba z minulého týdne v Kansasu, nám připomínají, že sice můžeme být národem rozděleným v politických názorech, jsme ale země, která je jednotná v odmítání nenávisti a zla ve všech jeho ohavných podobách,“ prohlásil Trump.
Zastřelil jsem Íránce, prohlásil útočník z Kansasu. Pálil na dva Indy:
Ovace vstoje
Už Trumpův příchod do Kongresu provázel bouřlivý aplaus, především z republikánských řad (podívejte se na nejdůležitější momenty Trumpova projevu ve videu v úvodu článku). Největší ovace ale sklidil, když zmínil vojáka Williama „Ryana“ Owense zabitého při operaci proti al-Káidě v Jemenu. Vdovu po Owensovi dojal k slzám.
„Ryan zemřel tak, jak žil, jako válečník a hrdina. V boji proti terorismu a při zajišťování bezpečnosti našeho národa,“ prohlásil.
S Trumpem se nesejdu, řekl otec amerického mariňáka zabitého v Jemenu:
Šéf Bílého domu ale také zmínil řadu svých obvyklých témat. Znovu slíbil vybudovat zeď na hranici s Mexikem: „Brzy začneme stavět velkou, velkou zeď na naší jižní hranici.“ Trump tentokrát nezmínil svůj předchozí požadavek, aby stavbu zaplatilo Mexiko.
„Získat čas"
Už před projevem v Kongresu ale naznačil, že jeho tvrdá imigrační politika by se mohla zmírnit a že by miliony imigrantů žijících v USA mohly získat legální status.
Trump znovu slíbil zrušení zdravotní reformy demokratického exprezidenta Baracka Obamy, snížení daní a masivní investice do infrastruktury. Podpořil také NATO, zopakoval ale, že od spojenců očekává vyšší příspěvky na obranu.
.
Americká média hodnotí Trumpův smířlivější postoj jako snahu získat si politický čas na prosazení reforem. Jeho práci totiž podle posledního průzkumu NBC a Wall Street Journal hodnotí pozitivně pouze 44 % lidí. To je po tak krátké době v úřadu nejhorší skóre v porovnání s ostatními prezidenty moderních dějin Spojených států.