Článek
Demokratičtí senátoři vyzvali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby při senátním procesu ústavní žaloby, takzvaném impeachmentu, svědčil pod přísahou. Trump podle senátorů musí jasně vysvětlit, proč on a jeho právníci zpochybňovali klíčová fakta obvinění. Podle agentury AP tento požadavek svědčí o agresivním přístupu Senátu k posuzování Trumpova podílu na násilnostech v Kapitolu z letošního 6. ledna. Exprezident prostřednictvím svých právníků žádost vzápětí odmítl.
„S ohledem na vaše zpochybnění faktických obvinění si vás dovoluji vyzvat, abyste svědčil pod přísahou, a to buď před, anebo během senátního procesu o impeachmentu, který se týká vašeho jednání z 6. ledna 2021,“ uvedl v dopise Trumpovi demokratický zákonodárce Jamie Raskin. Ten stojí v čele týmu, který proceduru hlasování o impeachmentu povede.
„Prezident nebude svědčit v neústavním procesu,“ sdělil Trumpův poradce Jason Miller stanici Fox News. Trumpův právní tým také potvrdil, že prezident do Senátu svědčit nepřijde. „Váš dopis pouze potvrzuje to, co je všem známo: nemůžete dokázat svá obvinění proti 45. prezidentovi Spojených států, který je nyní soukromým občanem,“ napsali v reakci na žádost právníci Bruce Castor a David Schoen.
Výzva Senátu nemá pro Trumpa právní závaznost a může ji odmítnout. Senát předem upozornil, že pokud tak Trump učiní, použije to při žalobě jako argument v Trumpův neprospěch, jako důkaz jeho neochoty. Později může Senát Trumpa předvolat, což by už bylo závazné a Trump by svědčit musel. Senátorům stačí k předvolání jakéhokoliv svědka nadpoloviční většina hlasů, kterou demokraté v Senátu v tuto chvíli disponují. Několik senátorů z obou politických táborů dnes ale uvedlo, že Trumpovo svědectví je zbytečné, protože by nepřineslo žádné nové poznatky, píše AP.
Ústavní žaloba, kterou už dříve schválila Sněmovna reprezentantů, viní Trumpa z podněcování ke vzpouře v souvislosti s lednovými nepokoji v Kapitolu. Senát se jí začne zabývat 9. února, Trumpovo svědectví by mělo podle médií zaznít mezi 8. a 11. únorem. Raskin Trumpa v dopise upozornil, že pokud svědectví odmítne, Senát to proti němu použije v procesu.
Takzvaný impeachment posuzuje Senát, tedy druhá kongresová komora, která v případě uznání Trumpovy viny může bývalému prezidentovi zakázat, aby v budoucnu usiloval o veřejný úřad. Republikánský exprezident přitom podle médií zvažuje, že by znovu kandidoval na prezidenta v roce 2024.