Hlavní obsah

Trump ochromil strážkyni světového obchodu politikou prázdných židlí

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump opakovaně hrozil odchodem USA z WTO.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa už dva roky blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu Světové obchodní organizace, který rozhoduje o obchodních sporech. Chce si tím vynutit reformu organizace. WTO za 25 let své existence vydala více než 350 rozhodnutí. Spojené státy jsou přitom u ní největším žalobcem i žalovaným.

Článek

Některé problémy se dají docela úspěšně vysedět. Americký prezident Donald Trump takovým postupem dokázal donutit zbytek světa, aby začal přemýšlet o reformě Světové obchodní organizace (WTO). Ta podle něj neplní svou funkci a podkopává americkou prosperitu.

USA dva roky odmítají obsazení sedmihlavého odvolacího orgánu WTO, bez kterého organizace sdružující v současnosti 164 zemí nemůže fungovat. Aby byl usnášeníschopný, potřebuje nejméně tři soudce, jenže dvěma za tří zbylých vypršel mandát.

Německo chce podle mluvčí ministra zahraničí Heika Maase nalézt řešení do června. Sám Maas agentuře Reuters řekl, že situace je „těžký úder proti multilaterálnímu obchodnímu systému, který je založený na pravidlech“.

Zdůraznil, že důležitost soudu stoupá obzvláště nyní, kdy globální ekonomika trpí návratem k protekcionismu. Jeho mluvčí předtím uvedla, že Berlín bude spolupracovat s Evropskou unií na nalezení dočasného řešení a že stálé rozuzlení by mohlo být na stole před červnovou ministerskou konferencí WTO.

Fungování WTO je podle agentury DPA považováno za úspěšné. Za čtvrtstoletí se jí podařilo zabránit větším obchodním válkám a v současné době podléhá jejím pravidlům 96 procent světového obchodu.

Před Trumpovým nástupem bylo svévolné uvalování cel vzácností a postižené země se proti němu mohly odvolávat. V poslední době musela například Evropská unie po prohře u WTO v kauze nezákonných dotací evropskému výrobci letadel Airbus přijmout odvetná miliardová americká cla na své zboží dovážené do USA.

Doporučované