Článek
Agresivní politika severokorejského režimu byla předmětem nedělního telefonického rozhovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s nejvyššími představiteli Číny a Japonska. Všichni tři vůdci se shodli na tom, že se chtějí vyhnout konfliktu na Korejském poloostrově.
Hovory se odehrály jen několik dní poté, co Trump na schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem prohlásil, že trpělivost s jadernými a raketovými testy KLDR již došla. Mun Če-in během setkání řekl, že severokorejské provokace se dočkají rázné reakce.
Prezident Trump s japonským premiérem Šinzó Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem projednal i program nadcházejícího summitu skupiny G20 v Hamburku.
Čínský prezident uvedl, že některé negativní faktory napnuly čínsko-americké vztahy. S Trumpem se ale shodli na závazku denuklearizace KLDR.
Kromě rostoucího ohrožení, které pro východoasijský region i celý svět představuje politika Pchjongjangu, Trump s čínským prezidentem probral možnosti, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Po nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.
Shodu názorů na potřebu zesíleného tlaku na KLDR potvrdil rozhovor Trumpa s Abem, uvedl Bílý dům. „Rozhovor znovu ukázal, že USA a Japonsko jsou odhodlány odpovědět na jakoukoli hrozbu nebo akci ze strany Severní Koreje," zdůraznilo americké komuniké.
Jaderný a raketový program Severní Koreje byl předmětem rozhovoru i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v Soulu. Obama během jednání podle místních médií řekl, že Pchjongjang má „poslední šanci" zapojit se do dialogu s okolním světem. Vývoj jaderných zbraní podle exprezidenta nijak nepřispěl ke zvýšení bezpečnosti obyvatel KLDR.