Článek
Prezident Spojených států amerických Donald Trump se před letošními volbami snaží získat podporu ze strany evangelikálních církví. Na schůzce s jejich čelnými představiteli, která proběhla za zavřenými dveřmi, se jim tak pokusil vylíčit, jaké důsledky by měla prohra Republikánské strany v letošních podzimních volbách.
Pokud nezvítězí republikáni, bude to znamenat rychlou a agresivní změnu, která bude „začátkem konce“ všeho, o co evangelikálové v zemi usilují. Pohrozil také možným násilím ze strany politické levice, a to především hnutí Antifa. Vyplývá to z nahrávky, kterou získal deník The New York Times.
„Volby 6. listopadu budou z velké části referendem nejen o mně, ale také o vašem náboženství, o svobodě projevu a prvním dodatku (americké ústavy),“ sdělil údajně Trump přítomným pastorům.
Trump líčil duchovním budocnost v temnějších barvách, než tak doposud činil při svých veřejných vystoupeních. V nich podle CNN vystupoval sebevědomě a možné vítězství opozičních demokratů spíše podceňoval.
Před evangelikálními kněžími, jejichž podpoře se doposud těší navzdory nařčením v sexuálních aférách, však hovořil o možném násilí levicových radikálů. „Nejde o to, co se nám líbí a co ne. Oni zvrátí všechno, co jsme dokázali, a udělají to rychle a násilně. Když se podíváte na Antifu, jsou to násilní lidé,“ řekl Trump.
Trump už podle CNN několikrát úspěšně použil Antifu jako efektivní nástroj k mobilizaci pravice. Asociace držitelů zbraní (NRA) například využila záběry z některých nepokojů vyvolaných Antifou k diskreditaci celého levého spektra, uvádí americká stanice.
Trump také loni spojoval Antifu s násilným vyústěním protestů ve městě Charlottesville. Při něm zemřela jedna levicová aktivistka, když krajně pravicový radikál najel do davu demonstrantů. Dalších 19 lidí utrpělo zranění.
Vánoce v ohrožení
Podpora evangelikálů je v nadcházejících volbách pro Trumpa klíčová. K tomuto vyznání se v USA hlásí více než čtvrtina obyvatel. Donald Trump proto duchovní vyzval k tomu, aby na věřící apelovali, přiměli je k volební účasti a podpořili republikány. To jim mimochodem umožňuje Trumpovo zmírnění zákonů ohledně financování církví.
Za jeho předchůdce Baracka Obamy hrozilo, že otevřená podpora některých politických kandidátů mohla vyústit v ukončení daňových úlev pro danou církev.
„Jedny volby vás dělí od ztráty všeho, co jste získali. Jedna maličkost: Veselé Vánoce, co? Nemohli byste už říct ‚veselé Vánoce‘,“ uvedl Trump. Opět se tak vrátil k jednomu ze svých volebních témat. Tehdy kritizoval mimo jiné řetězec Starbucks za to, že na svých kelímcích místo přání „Veselé Vánoce“ psal „Šťastné svátky“.
Americká pravice viní liberály z toho, že takto popírají tradiční křesťanské hodnoty v zemi. Přání „Merry Christmas“ totiž v názvu nese jméno Ježíše Krista. Trump tento případ líčil jako důkaz snahy liberálů potlačit křesťanství ve prospěch jiných náboženství.