Článek
Klauzule americké ústavy podmiňuje přijímání takových darů prezidentem země nejprve schválením Kongresu. To však v případě Trumpových transakcí neproběhlo, prezident o platbách Kongres neinformoval, a tak mají demokraté pádný důvod tuto žalobu podat.
O žalobě informovali nejvyšší státní zástupci Marylandu a Washingtonu, D.C. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer vinu prezidenta ve vyjádření popřel.
Jedná se o dosud největší žalobu na hlavu Spojených států, co do počtu zúčastněných zákonodárců. Má se jí účastnit 166 členů Sněmovny reprezentantů a nejméně 30 senátorů.
„Donald Trump je ve střetu zájmů v nejméně 25 zemích a vypadá to, že využívá své funkce ke zvýšení svých zisků,” uvedl pro agenturu Reuters člen Sněmovny reprezentantů John Conyers. „Žalobu nepodáváme jen tak z popudu proti němu, ale proto, že nám Donald Trump nedal žádnou jinou možnost," dodal.
„Prezident selhal, když nám o platbách neřekl. Narušuje tím naši ústavní povinnost. Jak máme rozhodovat o něčem, když o tom nevíme,” uvedl senátor Richard Blumenthal.
Od lednového nástupu do úřadu Trump převedl každodenní vedení svých firem v oblasti nemovitostí na své syny. Kritici z Demokratické strany však požadovali, aby firmy jednorázově prodal a vyhnul se tak střetu zájmů.