Článek
Na pokyn premiéra Andreje Babiše (ANO) prošli kontroloři Ministerstva financí zevrubně fungování Národní sportovní agentury (NSA). A pro nový úřad, který dohlíží na vyplácení všech dotací do sportu, nedopadl audit dobře. Jak už Seznam Zprávy popsaly, v protokolu veřejnosprávní kontroly se píše o 32 různých pochybeních a porušení rozpočtové kázně minimálně ve výši 10 milionů korun. NSA k závěrům poslala připomínky, se kterými se musí kontroloři vypořádat před uzavřením celé kontroly.
Mimo řady dalších upozornění kontroloři opakovaně Národní sportovní agentuře vytýkají uzavírání nejrůznějších dohod o provedení práce a pracovní činnosti.
Prvním pochybením bylo podle Ministerstva financí uzavření dohod se 34 pracovníky k 15. červnu 2020. Ti měli na starosti administrativně zpracovat žádosti v dotační výzvě COVID Sport I. Jak upozornil server Neovlivni.cz, šlo o zaměstnance Státního fondu životního prostředí, které si agentura takto vypůjčila.
„Z předložených podkladů týkajících se počtu zaměstnanců ke dni 1. 6. 2020 vyplývá, že NSA měla v rozhodnou dobu k dispozici větší množství neobsazených služebních míst. V případě, že nedostatkem státních zaměstnanců NSA byl ohrožen řádný výkon její působnosti, mohla NSA volná služební místa v souladu s § 178 odst. 4 zákona o státní službě obsadit pracovníky v pracovním poměru na dobu určitou, a to s trváním do doby, než bude toto místo obsazeno státním zaměstnancem (nejdéle 6 měsíců),“ píše se v protokolu o výsledku veřejnosprávní kontroly s tím, že tak mohlo dojít k porušení rozpočtové kázně ve výši přes půl milionu korun.
Nejde ale o jediné podobné provinění Národní sportovní agentury.
Třikrát výplata za to samé
NSA uzavřela 25. srpna 2020 do konce roku s jedním ze zaměstnanců dohodu o pracovní činnosti na implementaci spisové služby. Jenže od toho samého pracovníka si objednala na přelomu listopadu a prosince ještě tři konzultace formou dodavatelského plnění, a to na úplně stejný typ práce, který pro NSA vykonávala už na základě dohody o provedení práce.
„Z objednávek není patrné, jaký rozsah poskytovaných služeb má být dodán, ani způsob a forma plnění, ani termín, nebo období, za které mají být služby dodány,“ píše se v protokolu, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
První faktura byla navíc hotová dřív než objednávka. NSA si objednala službu 10. listopadu, ale fakturu k ní vystavila už 1. listopadu. Pak ji následovaly ještě dvě.
Když se Seznam Zprávy ptaly předsedy agentury Milana Hniličky na některá konkrétní zjištění z kontroly, poslal přes svého mluvčího pouze tuto odpověď:
„Kontrolní proces je správní řízení, které je ze zákona neveřejné, a proto jej nebudeme, dokud nebude ukončené, nijak komentovat. Jsem překvapen, že máte koncepty Ministerstva financí k dispozici, ačkoliv podle zákona mají přístup ke správním spisům pouze úřední osoby a účastníci řízení. My jsme proti návrhu protokolu podali námitky, které nyní ministerstvo vypořádává a poté teprve bude psát závěr kontroly,“ reagoval Hnilička.
Závěr k tomuto konkrétnímu zjištění je ale podle kontrolorů Ministerstva financí celkem jasný.
„Ve vydávání peněžních prostředků ze státního rozpočtu, 3× za shodnou službu od stejného dodavatele, v období od 10. 11. 2020 do 11. 12. 2020 bez prokazatelného dodavatelského plnění, a za několikanásobně vyšší cenu, než za kterou je ta samá činnost poskytována na základě dohody o pracovní činnosti, shledává kontrolní skupina zásadní rozpor s principy účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti při nakládání s veřejnými prostředky,“ píše se v protokolu.
Dohody k platu
Podobně ale agentura zacházela s pracovními dohodami i u dalších zaměstnanců, které fungovaly i jako přídavek ke služebnímu nebo pracovnímu poměru. Kontroloři dávají za příklad zaměstnance číslo 10007, který měl v prosinci 2019 navíc k platu také odměnu z dohody ve výši 10 tisíc korun.
„K výplatě této odměny dle sdělení NSA nebyla sepsána žádná dohoda ani nebyl sestavován výkaz práce,“ píše se v protokolu veřejnosprávní kontroly. Na základě těchto zjištění tak není možné vyplácet odměnu.
Další pracovník číslo 10010 pak dostal v listopadu 2019 odměnu z dohody 22 tisíc korun, a to za stejnou činnost, na jakou měl s agenturou sjednán služební poměr. Nehledě na to, že neexistuje výkaz k odvedené práci.
Za roky 2019 a 2020 vyplácela Národní sportovní agentura na základě neuzavřených dohod odměny 4 zaměstnancům a dalším 10 bez potvrzeného rozsahu práce. Kontroloři tak mají podezření, že NSA porušila rozpočtovou kázeň ve výši téměř 460 tisíc korun. Řešit to ale může také Státní úřad inspekce práce z podezření na správní delikt, za který lze uložit pokutu až do výše 10 milionů korun.
Problém je ale i samotné využívání dohod o provedení práce nebo pracovní činnosti. Podle Ministerstva financí se k nim má přistupovat jen výjimečně.
„Zároveň svým postupem zaměstnavatel nemůže obcházet prostřednictvím sjednání dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti primární povinnost vyplývající z ustanovení § 74 zákoníku práce a to, že zaměstnavatel má zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru a k sjednávání prací na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr má být přistupováno výjimečně,“ varují kontroloři z Ministerstva financí.
Z podkladů Národní sportovní agentury ale vyplývá, že v letech 2019 a 2020 měla agentura celkem 66 pracovních nebo služebních úvazků, za které zaplatila 24,4 milionu korun. Ve stejném období ale uzavřela 84 dohod o provedení práce nebo pracovní činnosti a zaplatila za ně téměř čtyři miliony korun. Uzavírání dohod tedy rozhodně nebylo výjimečné. Šlo na ně navíc 15 procent všech vyplacených prostředků za platy a odměny.
Premiér Andrej Babiš zadal audit s tím, že pokud nedopadne dobře, „tak pan Hnilička tam nebude“, řekl jasně premiér. Na zaslaný dotaz, co výsledek kontroly pro Hniličku znamená, dosud nereagoval.