Článek
Světová meteorologická organizace (WMO) už potřetí za sebou oznámila, že uplynulý rok byl tím nejteplejším v historii měření, tedy od roku 1880.
Jde o celosvětový rekord, WMO vychází z dat, která jí poskytly četné specializované instituce. Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), NASA i britská Met Office.
2016 was 3rd straight year as hottest on record, accompanied by long-term #climatechange indicators - record high CO2, low Arctic sea ice pic.twitter.com/z4986QjkOH
— WMO | OMM (@WMO) January 18, 2017
Průměrné teploty na povrchu Země – počítáno od kontinentů přes oceány – byly v roce 2016 vyšší o 1,1 stupně Celsia oproti preindustriálnímu průměru.
WMO připomněla, že hranicí, kterou téměř 200 národů odsouhlasilo v roce 2015 na pařížské klimatické konferenci, byla teplota maximálně o 1,5 stupně Celsia vyšší oproti preindustriální úrovni.
Zpravodajská stanice CNN k tomu poznamenala, že šestnáct ze sedmnácti zaznamenaných nejteplejších let v historických tabulkách spadá do období po roce 2000.
„Neočekáváme, že tyto rekordy budou padat i v dalších letech. Nicméně pokračující dlouhodobý trend oteplování planety je nesporný," uvedl pro agenturu Reuters Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro vesmírné studie při NASA.
Poslední rok, který přepsal opačné tabulky - byl tedy tím nejstudenějším v historii měření - byl rok 1911.
2016 was the hottest year on record, continuing a decades-long warming trend, according to @NASAGISS and @NOAA. https://t.co/YeZsrIopgl pic.twitter.com/53bvRxQoyG
— NASA GISS (@NASAGISS) January 18, 2017